Prestížny lekársky časopis The Lancet upozornil na korupciu na Slovensku

TASR

Korupčný prípad známeho slovenského kardiochirurga Viliama Fischera, ktorého odsúdili za branie úplatku od rodiny pacientky, zaujal aj významný americký lekársky časopis The Lancet. Ten sa prípadu venuje vo svojom najnovšom vydaní, pričom mal podľa neho rozprúdiť diskusiu o úplatkoch v zdravotníctve vo východnej Európe.

“Fischerovo zatknutie a stíhanie oživilo verejnú diskusiu o postihoch pre lekárov vinných z brania úplatkov. Kritici tvrdia, že doktori neprestanú brať úplatky, ak vedia, že sa môžu vyhnúť väzeniu podmienkou. Ďalší experti vidia východisko z problému v rozsiahlej reforme poplatkov v zdravotníctve spojenej s politickým tlakom na zastavenie korupcie,” píše The Lancet.

Podľa prokuratúry na trikrát prijal úplatky vo výške 1000, 1200 a 800 eur, bonboniéru a dve kačice o hmotnosti troch a štyroch kilogramov. Tie mu odovzdala rodina pacientky, ktorú na Klinike srdcovej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb operovali vlani v decembri. Jej operácia mala byť uprednostnená. Po tom, ako žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu. Ústav odmietol, že by pacientku operovali mimo poradia.

Kardiochirurg Fischer sa v korupčnom prípade dohodol s prokuratúrou na dvojročnom treste s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky. Musel tiež zaplatiť peňažný trest 15.000 eur a dostal aj zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie počas obdobia troch rokov. Súd taktiež odsúhlasil zhabanie časti úplatku 800 eur. Fischerovi pôvodne hrozil trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

“V danom prípade je ťažko pochopiteľné, prečo prokuratúra súhlasila s dohodou o vine a treste. Ak boli zabezpečené dostatočné dôkazy o trestnom čine, mohla ísť na súd, ktorý by v prípade odsúdenia musel profesora Fischera odsúdiť na nepodmienečný trest odňatia slobody,” skonštatoval lekár a docent trestného práva Peter Kováč.

Zdroj: TASR

Foto: TASR