Rezort zdravotníctva s termínom zlúčenia SZU a UK ešte čaká

zdravotnictvo-doktorka-lekariTermín zlúčenia Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzity Komenského (UK) ešte nie je známy. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR hovorí, že ho určí až po vyhodnotení zásadných pripomienok uplatnených v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).

Rezort dal materiál o zlúčení do MPK ešte v lete minulého roka s navrhovaným termínom zlúčenia január 2018. “Návrh zákona o zlúčení SZU a UK je aktuálne v legislatívnom procese, termín zlúčenia bude určený po vyhodnotení všetkých zásadných pripomienok,” povedala tento týždeň hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Návrh na zlúčenie SZU s UK sa nepáči ani jednej z univerzít. Obe školy sídlia v Bratislave. Vedenie SZU poukazuje, že predložený návrh je v rozpore so zákonom o vysokých školách pre nedodržanie zákonných podmienok a postupu pri zlúčení. UK zase žiada namiesto zlúčenia likvidáciu, zlúčenia sa obáva pre zadlženie SZU.

Rezort zdravotníctva návrh o zlúčení odôvodňuje optimalizáciou komplexného modelu vzdelávania zdravotníkov. Riešenie má reflektovať aj na prijatú zmenu koncepcie univerzitného vzdelávania lekárov v súlade s vybudovaním novej bratislavskej univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy, ktorej súčasťou budú aj nové teoretické a vedecko-výskumné pracoviská Lekárskej fakulty.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nedávno povedal, že chce vytvoriť podmienky, ktoré budú vyhovovať obom univerzitám. SZU nechce likvidovať.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com, wikipedia.com