Slovenskému zdravotníctvu chýba efektivita, upozorňuje EK

Drei Personen warten beim Arzt

Slovenskému zdravotníctvu chýba efektivita. Ako vyplýva z hodnotiacej správy Európskej komisie (EK), ukazuje na to vysoký počet návštev u lekára, nízke využitie postelí pre akútnych pacientov, ako aj ich vysoký počet. Šéf Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay s kritikou súhlasí. “Komisia poukazuje na nečinnosť rezortu, ako i na rizikové projekty. HPI sa s hodnotením EK stotožňuje.” Priblížil, že komisia považuje za problém prieťahy pri zavádzaní DRG, chýbajúce výsledky elektronizácie zdravotníctva a dlhy nemocníc. “Uvedené výzvy si vyžadujú víziu a politické odhodlanie tvorcov zdravotnej politiky. Pred parlamentnými voľbami 2016 sa toho zrejme nedočkáme,” skonštatoval Szalay. Výsledkom situácie je podľa neho zdravotníctvo, v ktorom lekári berú dary, pacienti sa peniazmi domáhajú ošetrenia a nemocnice sú v zanedbanom stave. Zlepšeniu situácie by mohlo prispieť zavedenie DRG systému či eHealthu, myslí si.

“Je dôležité povedať, že nejde o finálnu verziu správy, ale len o pracovnú. MZ SR bolo vyzvané zaslať k danému návrhu svoje pripomienky, čo aj urobí,” reagovala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová. Poukázala na to, že správa okrem iného hovorí aj o tom, že zmeny v zdravotníctve prispeli k lepšiemu stavu verejných financií. Na margo DRG poznamenala, že nemocnice už vyše roka vykazujú poisťovniam dávky rozšírené o atribúty potrebné pre tvorbu skupín hospitalizačných prípadov podľa pravidiel DRG a v roku 2016 by mala byť spustená pilotná fáza zavedenia DRG. Pred dokončením má byť aj projekt Elektronické služby zdravotníctva. “Po otestovaní vyvinutých služieb plánujeme v tomto roku spustiť skúšobnú prevádzku a následne postupné pripájanie jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Legislatívne daný termín 1. január 2017 je termínom, kedy majú byť vyvinuté eHealth aplikácie a služby celoplošne nasadené a využívané všetkými poskytovateľmi,” doplnila Šoltésová.

Rezort tiež poukázal na to, že sa darí zlepšiť aj zadlženosť nemocníc, keďže sa znížilo tempo zadlžovania. “Správa EK spomína, že nie sú prítomné dostatočné opatrenia a nástroje, ktoré by efektívne regulovali toky financií v sektore. Správa ale taktiež spomína, že dialóg s nemocnicami už prebieha a cieľ je optimalizovať systém do konca roku 2015. To, na čo štúdia poukazuje, je práve tzv. ”Ozdravný plán nemocníc”, čo je silným nástrojom stabilizácie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,” zhrnula Šoltésová.

Hodnotiacu správu zverejnili minulý týždeň. “Ide o analytické dokumenty Európskej komisie. Tieto hodnotiace správy slúžia ako základ ku konkrétnym odporúčaniam pre členské štáty, ktoré budú zverejnené v máji. Prípravu týchto odporúčaní Európska komisia štandardne konzultuje s členskými krajinami,” vysvetlila Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Správa sa podrobne venuje zamestnanosti, vzdelávaniu, daniam, zdravotníctvu, podnikateľskému prostrediu či súdnictvu, alebo manažmentu eurofondov.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com