Smartfóny a tablety môžu byť zneužité, varuje ITAS

Woman using smartphone to listen to music

Bezpečnosť domácností aj firiem začína ohrozovať nový fenomén, a to nezabezpečené tablety a smartfóny. Kým stolné počítače a notebooky disponujú aspoň základnou ochranou, v prípade smartfónov a tabletov je to naopak.

“Mobilné zariadenia spravidla neobsahujú ani elementárnu ochranu pred vírusmi a zákerným škodlivým softvérom – tzv. malware. Majitelia si svoje dáta nielen že nešifrujú, ale často ani nechránia dostatočne silnými heslami, pravidelné zálohovanie je naozaj skôr výnimkou. Mobilné zariadenia pritom používajú oveľa častejšie ako počítač,” varuje Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS).

V prípade útoku malware či krádeže mobilného zariadenia tak hrozia aj obyčajným užívateľom vysoké škody. Hodnota digitálnych dát môže ľahko prevýšiť aj hodnotu vybavenia bytu. Vyrabovanie účtu v banke, vydieranie intímnymi fotografiami, alebo zablokovanie prístupu na Facebook či Twitter môže dosiahnuť stovky až tisícky eur. Šance na chytenie takéhoto novodobého digitálneho zlodeja je pritom veľmi nízka, varuje Ivan Janoušek, súdny znalec v oblasti informačných technológií zo znaleckého ústavu APOGEO Esteem.

Ľudia často na svojich mobilných zariadeniach uchovávajú viac osobných dát ako vo svojom osobnom počítači. “Všetky kontakty, súkromné aj firemné dáta, heslá i fotografie, prístup k mobilnému bankovníctvu i súkromnú korešpondenciu. Navyše, prostredníctvom týchto prístrojov veľa užívateľov pristupuje aj do infraštruktúry a aplikácii v práci. Napríklad len služobný e-mail má vo svojom smartfóne takmer každý zamestnanec,” upozorňuje Janoušek.

Podľa zistení spoločnosti APOGEO Esteem pritom mobilné zariadenia, ktoré sú používané vo firmách, dostatočne chráni iba 5–10 % spoločností. V prípade domácich užívateľov je situácia veľmi podobná. Približne 10 % majiteľov používa istú formu ochrany proti vírusom a malware. Dáta si šifruje a pravidelne zálohuje asi iba desatina používateľov.

Mobilné telefóny a tablety sú ľahko speňažiteľnou korisťou. Podľa najnovších prieskumov mobil alebo tablet v súčasnosti vlastní obrovské percento populácie. To je podľa IT Asociácie Slovenska už dostatočné lákadlo pre podvodníkov, najmä pre ich čoraz sofistikovanejšie útoky. Aj keď sa zatiaľ vírusy a malware šíria na mobilných zariadeniach pomalšie, ako na tradičných počítačoch, začínajú sa objavovať aj pomerne nebezpečné útoky. Pri infikovaní malwarom sa napríklad užívateľom začnú nenápadne odosielať sms na drahé platené linky.

Nová generácia malware a vírusov sa nezameriava iba na vymazanie dát, novinkou je snaha prevziať kontrolu nad zariadením a jeho zneužitie. “Vo väčšine prípadov sa vírusy či malware snažili užívateľa prinútiť ku platbe pod hrozbou pokuty od polície alebo inej autority. Často vírus zablokuje počítač a nie každý užívateľ ho dokáže obnoviť, nechá ho prípadne preinštalovať, čím nepriamo prichádza o svoje dáta,” popisuje bežnú prax Lukáš Pelc zo spoločnosti ServisNaklik.sk.

Takýmito útokmi môžu byť užívatelia okradnutí o desiatky až stovky eur mesačne. Je to však iba otázkou času, kedy nejaká zločinecká organizácia na tieto zariadenia podnikne masívny útok. “Útočníci budú pravdepodobne vyzývať na inštaláciu falošných aplikácií, ktorých účelom bude získavať heslá a prístup ku bankovým účtom, či iné senzitívne údaje,” varuje Janoušek.

Užívatelia si svoje mobilné zariadenia môžu chrániť už dnes podobným spôsobom ako osobný počítač. “Inštalácia zabezpečovacieho softvéru by mala byť samozrejmosťou a dôležité je vyhnúť sa aj nebezpečnému správaniu, akým je napríklad inštalácia neznámych aplikácií, prílišná dôvera alebo voľba jednoduchých hesiel,” odporúča Lelovský.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com