Chlapcov s hypospádiou operujú v Bratislave novou metódou

service in the ICU. Work with a heavy patient.

Lekári Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava ako prví na Slovensku operujú pacientov s ťažkým stupňom hypospádie novou metódou – rekonštrukciou močovej rúry takzvaným voľným štepom. Hypospádia je vrodená vývojová chyba, ktorá sa týka poruchy vývoja penisu a močovej rúry.

“Ide o taký typ operácie hypospádie, pri ktorom je rázštep močovej rúry spojený s nesprávnym vývojom penisu a kde je okrem korekcie penisu súčasťou operácie aj vykonštruovanie novej močovej rúry,” povedal Vladimír Polák, prednosta Kliniky pediatrickej urológie (KPU). Pri ľahšom alebo strednom type hypospádie by močová rúra mala byť vyústená na konci penisu alebo niekde v prijateľnej lokalite od tohto zakončenia a zvyčajne nerobí problém s rekonštrukciou novej močovej rúry.

“Iná situácia vzniká pri ťažkom stupni poškodenia, kedy sa močová rúra nachádza na rozhraní penisu a skróta alebo dokonca v skrotálnej lokalite, alebo u pacientov, ktorí nemajú dostatok kože, z ktorej by sa mohla vyrobiť nová močová rúra. Toto sú najtypickejší kandidáti na tento typ operácií s voľným štepom,” vysvetlil Polák.

Klasicky sa na rekonštrukciu močovej rúry podľa jeho slov používajú štepy, ktoré majú svoju výživu a zákrok sa robí vo väčšine prípadov počas jednej operácie. “Použitie voľného štepu z nejakej lokality je úplne nová filozofia. My sme použili kožný štep spoza uší. Opracovaný kožný štep bez výživy sme preniesli na obnaženú časť penisu a po jeho ujatí sa vytvorí nová koža a z nej zhruba po roku vytvoríme novú močovú rúru,” doplnil.

Kožný štep sa odoberie v okolí uší a po spracovaní sa implantuje na obnažený penis. Na výkon tejto operácie sa lekári zaškolili na pracovisku v Great Ormond Street Hospital v Londýne, kde odborníci majú s týmito operáciami viacročné skúsenosti. V súčasnosti už lekári majú dvoch pacientov, ktorí sú po prvej fáze úspešne operovaní a zhruba o rok pristúpia k rekonštrukcii močovej rúry.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com