Štátna poisťovňa trvá na tom, že znižuje priestor na marže dodávateľov

3riadkove_VsZP_logo

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) trvá na tom, že významne zužuje priestor na doterajšie obchodné marže dodávateľov špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM).

S názormi Beblavého nesúhlasia

Vyjadrenie poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého (nezaradený) k ŠZM bolo podľa poisťovne so zjednodušenými závermi a zásadne s ním nesúhlasí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Aj po novembrovej úprave cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu predpokladá VšZP úsporu za posledný štvrťrok 2016 vo výške viac ako štyri milióny eur, v budúcom roku predpokladá úsporu asi 15 miliónov eur.

“VšZP prvýkrát realizovala takéto plošné zníženie cien ŠZM a od samého počiatku informovala, že v odôvodnených prípadoch je pripravená na korekciu takto stanovených cien. Zriadila na tento účel aj samostatnú emailovú adresu,” vysvetlila Balážová.

Spomínané úpravy cien nebudú mať podľa jej slov zásadný vplyv na pôvodný zámer vedenia VšZP, ktorým je úspora finančných prostriedkov.

“Úprava cien ŠZM od 1. novembra nie je návratom k pôvodným cenám, ktoré platili pred 1. októbrom, keď VšZP znížila maximálnu výšku tzv. pripočítateľnej položky. Úprava cien ŠZM od 1. novembra nie je ani výsledkom amaterizmu, ani lobingu dodávateľov, ako sa domnieva poslanec Beblavý. Sú za ňou vyslovene praktické dôvody, ktoré VšZP predpokladala už pri októbrovej úprave, nakoľko išlo o prvú radikálnejšiu úpravu cien a rozsiahly zoznam kategorizovaného ŠZM,” vysvetľuje hovorkyňa.

Úprava cenníka

VšZP poskytovateľov zdravotnej starostlivosti podľa nej písomne informovala, že v odôvodnených prípadoch je pripravená výšku pripočítateľnej položky upraviť.

V priebehu októbra poisťovňa zaznamenala 47 podnetov a 1537 reklamovaných položiek, ktoré riešila v úzkej spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a odborníkmi z oblasti kardiológie a ortopédie.

“Z cenníka ŠZM, v ktorom je 3354 položiek, má reálny dopad na náklady VšZP len 634 položiek, kde od 1. novembra došlo k úprave výšky pripočítateľnej položky. V ostatných prípadoch, kde sa ceny upravovali, išlo buď o neobchodovaný ŠZM, alebo produkty, ktoré zdravotná poisťovňa hradí inou formou. To znamená, že takéto mechanické porovnávanie cien považujeme za zjednodušené, účelovo zavádzajúce a skresľujúce,” tvrdí poisťovňa.

Najčastejším dôvodom úpravy cien bola podľa Balážovej potenciálna možnosť, že dodávateľ pre nízku cenu odíde z trhu, a tým sa začne vo väčšej miere používať drahší ŠZM, napríklad klince či dlahy v ortopédii.

“V prípade revízie totálnych endoprotéz by napríklad mohlo dôjsť k presunu používaného ŠZM z lacnejšej do drahšej podskupiny. To by znamenalo, že namiesto 800 až 3000 eur by poisťovňa hradila 7000 až 10.000 eur. Poisťovňa však včas tento problém identifikovala a ceny upravila tak, aby tomu predišla,” tvrdí hovorkyňa.

Beblavý: Poisťovňa otvorila zlatú baňu

VšZP od roku 2015 ani jeden zo ŠZM, ktoré na tlačovej konferencii spomenul Beblavý, podľa slov hovorkyne nehradila.

“To znamená, že bez ohľadu na ich cenu v Zozname ŠZM predstavujú pre poisťovňu náklady vo výške 0 eur. Rovnako zavádzajúce je aj číslo 28,9 percenta, o ktoré sa mala v priemere zvýšiť cena ŠZM od 1. novembra, nakoľko ide o mechanický výpočet, v ktorom sú zahrnuté všetky položky v zozname, teda aj tie, ktoré VšZP reálne nehradí, a číslo nezohľadňuje reálne spotrebované kusy ŠZM,” podotkla Balážová.

Miroslav Beblavý vo štvrtok uviedol, že VšZP otvorila opäť zlatú baňu slovenského zdravotníctva, pretože po mesiaci od zníženia cien ŠZM ich vrátila na pôvodnú sumu, alebo ich aj zvýšila.

Celý cenník ŠZM podľa neho obsahuje 3354 položiek a VšZP zvýšila od 1. novembra cenu pri 1585 položkách. “Ceny nezvýšila o nejaké drobné, ale v priemere o 28,9 percenta,” upozornil poslanec.
Zdroj: TASR

Foto: TASR