Stretnutie ministra zdravotníctva s lekármi k prehliadkam mŕtvych tiel

TASR

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker dnes na pôde Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou rokoval spolu s predsedom Úradu Tomášom Haškom a so zástupcami SLK, SVLS, ASL SR a ZAP. Témou stretnutia boli prehliadky mŕtvych tiel a ich zabezpečovanie v jednotlivých regiónoch. „Chcem poďakovať všetkým partnerom za konštruktívny prístup. Myslím si, že sme sa zhodli, že veľa medializovaných problémov pochádza z dezinformácií. Naším spoločným cieľom je, aby prehliadky mŕtvych tiel boli kontinuálne zabezpečené tak, ako tomu bolo doteraz,“ povedal po stretnutí minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň zdôraznil, že od začiatku roka platí nový zákon, ktorého cieľom je sprofesionalizovanie vykonávania prehliadok mŕtvych tiel. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zároveň už budúci týždeň vyhlási verejnú súťaž pre organizátorov prehliadok mŕtvych tiel pre každý samosprávny kraj, ktorí následne s predpokladom od júna, budú plnohodnotne zabezpečovať prehliadky. Do toho času je potrené zabezpečiť kontinuálne túto činnosť tak, ako tomu bolo doteraz.

„V dôsledku rôznych typov informácií sa nám stávalo, že niektorí lekári, ktorí aj boli pripravení slúžiť, začali sťahovať svoje dobrovoľné žiadosti. Dohodli sme sa preto na tom, že zástupcovia ambulantného sektora  vrátane Slovenskej lekárskej komory sa na úvod týždňa stretnú a budú sa snažiť spolu s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zlepšiť komunikáciu smerom dovnútra svojich členských základní s cieľom korektne vysvetliť lekárom problematiku,“ povedal po stretnutí T. Drucker.

„Ministerstvo zdravotníctva považuje povinné prehliadanie tiel za krajný nástroj a keďže k tomu nebolo potrebné pristúpiť v januári a vo februári, kedy prehliadky boli zabezpečené na dobrovoľnej báze, som presvedčený, že k uvedenému krajnému riešeniu nebude potrebné pristúpiť ani v ostatných mesiacoch,“ povedal minister zdravotníctva. 

„Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa so zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na dnešnom stretnutí dohodol, že v najbližšom čase bude hľadať spoločné riešenia, aby od marca do ukončenia verejného obstarávania boli prehliadky mŕtvych tiel zabezpečované  na dobrovoľnej báze. Je v záujme úradu, aby aj v období do ukončenia verejného obstarávania na organizátora prehliadok,  boli prehliadky mŕtvych tiel zabezpečené komplexne na celom území SR,“ uzavrel predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Foto: TASR