ŠÚKL stiahol z trhu krém a impregnovaný obväz Ialugen plus

ŠÚKL

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Ialugen Plus, lig imp 5x(10×10 cm) (vre.Al), č. šarže: 15010606 a lieku  Ialugen Plus, lig imp 10x(10×10 cm) (vre.Al), č. šarží: 15021010 a 15010506 z úrovne distribučných spoločností a lekární.

Dôvodom stiahnutia je nesúlad s registračnou dokumentáciou – uvedené šarže lieku obsahovali nesprávnu písomnú informáciu pre používateľa (príbalový leták, PIL). Balenia lieku Ialugen Plus – impregnovaný obväz, obsahovali písomnú informáciu pre používateľa (príbalový leták, PIL) lieku Ialugen Plus – dermálny krém.

Liek Ialugen Plus je určený na ochranu a lokálnu liečbu poranení, vredu kŕčových žíl a popálenín. Je to dvojzložkový liek zložený z kyseliny hyalurónovej a striebornej soli sulfadiazínu. Kyselina hyalurónová je kyslý mukopolysacharid, ktorý tvorí viac ako 50 % kožného tkaniva a rovnako sa vyskytuje vo vysokej koncentrácii v sklovci, synoviálnej tekutine, pupočnej šnúre a v chrupavke. Miestna aplikácia lieku Ialugen Plus má protizápalové pôsobenie a urýchľuje granuláciu tkaniva, čo je nevyhnutné pri zahojení a epitalizácii poranenej oblasti kože. Strieborná soľ sulfadiazínu má antibakteriálne účinky, ktoré sú účinné proti širokému spektru grampozitívnych a gramnegatívnych baktérií a húb, ako sú: Pseudomonas aeruginosa a Enterobacter pyogenes, ktoré sú najčastejšie sa vyskytujúcimi mikroorganizmami u infekčných rán a popálenin. Prostredníctvom vzájomného pôsobenia dvoch liečiv, Ialugen Plus chráni pred sekundárnymi infekciami a urýchľuje proces hojenia poranení.

Stiahnutie lieku nemá vplyv na zdravie pacienta. Dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená nie je, na trhu sú pacientom k dispozícii iné lieky, ktoré možno použiť ako alternatívy v liečbe.

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Foto: Štátny ústav pre kontrolu liečiv