T. Drucker nevylúčil dofinancovanie zdravotníctva v budúcom roku

Tomáš Drucker etrend.sk

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nevylučuje možné dofinancovanie zdravotníctva v budúcom roku. Nedovolí si to však tvrdiť ako hotovú vec.

K takémuto kroku by podľa neho mohlo dôjsť vtedy, ak by v roku 2018 došlo k takým legislatívnym zmenám, ktoré by mali negatívny dosah na príjmy vo verejnom zdravotnom poistení. Ako príklad uviedol zavedenie 13. a 14. platu v priebehu budúceho roka. Povedal to v piatok novinárom v parlamente.

Budúcoročnú sadzbu za poistencov štátu vo výške 3,71 percenta označil Drucker za historicky najnižšiu. Na druhej strane však podotkol, že celkové príjmy z verejného zdravotného poistenia budú historicky najvyššie, viac peňazí má ísť do systému od ekonomicky aktívnych ľudí.

Minister je proti rečiam, že zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) pre zamestnávateľov bolo vymyslené narýchlo a bez verejnej diskusie. “Hovoril som o tom už v septembri a októbri v diskusiách aj v pléne NR SR,” povedal Drucker. Priznal, že zrušenie OOP malo byť účinné až od roka 2019, “no vzhľadom na opatrenia, ktoré sa robia, s tým bolo treba prísť rýchlo”. Napriek tomu to nedávno podľa jeho slov komunikoval s niektorými zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov.

Drucker argumentuje, že zavedenie OOP v roku 2015 bolo jednorazovým opatrením na zlepšenie zamestnanosti. Keďže miera nezamestnanosti podľa neho klesla na 6,4 percenta, dôvody na jej existenciu podľa neho pominuli a účel naplnila.

Pripomenul, že výpadok na verejnom zdravotnom poistení sa nekompenzoval a tieto peniaze v zdravotníctve chýbali. “Peniaze sa vrátia späť do zdravotného poistenia, tam, kde boli aj kam patria,” dodal.

Zdroj: TASR

Foto: etrend.sk