T. DRUCKER: Zmluva bola nešťastná a nevýhodná

NCZI logo RGB

Zmluva za takmer 18 miliónov eur s firmou Plaut Slovensko bola podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) nešťastná a nevýhodná. Povedal to dnes Drucker po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom. Zmluvu dal zrušiť hneď po svojom nástupe do funkcie.

Zmluvu s firmou podpísal dnes už bývalý šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Igor Serváček. Jej predmetom bola dodávka systému na vydávanie a správu čipových kartičiek. Obsahovala klauzulu, podľa ktorej v prípade odstúpenia od zmluvy má firma nárok na zmluvnú pokutu vo výške ešte nevyplatenej celkovej ceny, teda 17,8 milióna eur. Upozornil na to denník Sme.

Na otázku, či by mal exšéf NCZI Igor Serváček pre túto vec sedieť v cele, ako si to myslí predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS), Drucker priamo neodpovedal. Podpis zmluvy momentálne preveruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) pre podozrenie z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Nový minister podotkol, že Serváčka odvolal v deň svojho nástupu, čím zabránil pokračovaniu zmluvy. Ešte pred týmto rozhodnutím sa s ním však stretol a situáciu si nechal vysvetliť. NCZI momentálne šéfuje Peter Blaškovitš.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa podľa Druckera nechystá firme zaplatiť žiadne peniaze. Ak sa tá bude chcieť súdiť, MZ podnikne všetky právne kroky na to, aby nič nezaplatilo.

Drucker sa nebráni posilneniu hmotnej zodpovednosti. Podľa neho to “určite niečo prinesie”. Istá zodpovednosť štatutárov existuje už dnes, myslí si.

Zdroj: TASR

Foto: NCZI