Tohtoročná chrípková sezóna je intenzívnejšia ako vlaňajšia

Child at the doctor

Tak, ako predpokladali epidemiológovia, výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v porovnaní s uplynulým týždňom v Banskobystrickom kraji mierne klesol. Výskyt ARO je nižší o 7 percent a CHPO o takmer tretinu.  Výskyt týchto typov ochorení je však omnoho vyšší, ako bol v 11. kalendárnom týždni uplynulého roku. Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, urobili podrobnú štatistiku na základe hlásení 57 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 45 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu. V hodnotenom týždni sa nevyskytol žiadny prípad  SARI, či chrípky, ktorej pôvodcom by bol vírus pandemickej chrípky A(H1N1). Vyskytla sa však menšia epidémia v jednom z   hotelov v kúpeľnom meste Dudince. Nahlásil  ju do monirotovacieho systému RÚVZ Zvolen za okres Krupina. Ide o zvýšený výskyt žalúdočných ťažkostí u niektorých klientov. Ešte v ten deň pracovníci  odboru epidemiológie RÚVZ Zvolen vykonali epidemiologické šetrenie, pričom zistili uvedené ťažkosti u 14 klientov hotela. Klinický obraz ochorení bolo zvracanie, nauzea (nevoľnosť subjektívne vnímaný nepríjemný pocit na zvracanie, nebo nutkání na zvracení, často intenzivního charakteru.), hnačky, kŕče v bruchu, ktoré pretrvávali niekoľko hodín. U 4 pacientov si vzhľadom na základné ochorenie ich stav vyžiadal hospitalizáciu. K 10.marcu epidemiológovia evidujú 14 prípadov ochorenia u klientov a 1 ochorenie personálu (čašníčka) Na virologické vyšetrenie odobrali od 4 klientov stoliu, pričom sa laboratórne potvrdil jeden prípad výskytu norovírusu.  Ostatným klientom s klinickými príznakmi bol obobraté výtery,  výsledky ešte nie sú k dispozícii. V kuchyni zariadenia bol vykonaný štátny zdravotný dozor, pričom ich pracovníkom a obsluhe jedálne epidemiológovia tiež nariadili odbery. Protiepidemické opatrenia sa v hoteli zrealizovali a v epidemiologickom šetrení sa naďalej pokračuje.

V 11. kalendárnom týždni 2015 bolo hlásených 6703 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 2083 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Z toho je chrípke podobných 689 ochorení, čo predstavuje chorobnosť 215 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Počet chorých na ARO v absolútnych číslach je v 11. kalendárnom týždni najvyšší v okrese Lučenec  (820), Zvolen (742) Veľký Krtíš (673) a Banská Bystrica (641). Čo sa týka chrípky, najviac pacientov je v okresoch Zvolen, Brezno a Žarnovica. Podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ MUDr. Márie Avdičovej epidemiológovia takýto vývoj očakávali a naďalej udržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť. V porovnaní s uplynulým týždňom je rovnaký počet komplikácií z uvedených ochorení – predstavuje 2,1 percenta z celkového počtu chorých. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (68 prípadov), v 41 prípadoch zápalom pľúc a v 33 prípadoch zápalmi stredného ucha. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu žiadkov základných škôl, menej adolescentov a seniorov. Podobný trend je aj medzi chorými na chrípku.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje okrem dýchacích ciest celý organizmus. Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Klinicky závažný priebeh ochorenia epidemiológovia zaznamenávajú hlavne u starých a chronicky chorých ľudí, no často aj u zdravých ľudí pod 50 rokov.

Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici

Foto: fotolia.com