Unionu vypovedali zmluvy ďalšie nemocnice

4s8gjt1n
Počet nemocníc, ktoré vypovedajú zmluvu Union zdravotnej poisťovni (ZP), narastá. Podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) dnes pribudlo osem výpovedí, ďalších desať má padnúť v blízkom čase. Celkovo tak najmenšej poisťovni na trhu vypovedalo zmluvy 39 nemocníc. Union ZP upozorňuje svojich poistencov, že v nich majú i naďalej nárok aj na odkladnú starostlivosť. Nemocnice sa s Union ZP sporia o peniaze, ktoré chce poisťovňa naspäť.

Union ZP doobeda evidovala 24 výpovedí. Poistenci majú aj naďalej nárok na plnú, teda odkladnú aj neodkladnú starostlivosť, pripomenula Elena Májeková, členka predstavenstva a šéfka sekcie nákupu Union ZP. “Vo všetkých zmluvách s členmi ANS je dohodnutá jednoročná výpovedná lehota, počas ktorej majú poistenci Union ZP nárok na starostlivosť v plnom rozsahu podľa zmluvných podmienok. Je nezodpovedné, aby ktorýkoľvek z poskytovateľov bral v tejto situácii pacientov ako rukojemníkov,” povedala.

K výpovediam sa pridalo všetkých 14 nemocníc patriacich pod Svet zdravia. Sieť nemocníc podľa jej hovorcu Tomáša Kráľa kroky ANS plne podporuje. Potvrdil, že napriek výpovedi zmlúv poskytujú poistencom Union ZP aj odkladnú zdravotnú starostlivosť. Dĺžkou výpovednej lehoty sa zaoberajú právnici. Rovnaká situácia platí aj v prípade skupiny Agel. Zmluvy vypovedalo sedem jej nemocníc, potvrdila hovorkyňa Agel SK Marta Csergeová. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť musia nemocnice poskytnúť ľuďom bez ohľadu na zazmluvnenosť.

Union ZP očakáva, že sa všetci poskytovatelia budú správať zodpovedne a že prejavia ochotu spoločne hľadať dlhodobé riešenia. “Samozrejme, budeme ďalej veľmi striktne sledovať, či nemocnice budú dodržiavať podmienky zmlúv, a každé porušenie sme pripravení hlásiť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,” avizovala Májeková.

Na úrad sa už pre vzájomný spor obrátila ANS. Žiada preskúmať postup Union ZP voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti združeným v ANS. Tým sa nepáči, že majú vrátiť peniaze, ktoré im zdravotná poisťovňa vyplácala pod prísľubom dofinancovania zdravotníctva. To však Union ZP nepovažuje za dostatočné a žiada preto od nemocníc príplatky naspäť. ANS sa dnes tiež sťažovala na nepreberanie výpovedí zo strana Union ZP. Tá to odmietla a odkázala, že výpoveď možno poslať aj e-mailom.

Zdravotné poisťovne posielali počas roka nemocniciam viac peňazí vzhľadom na ministerský prísľub dodatočných peňazí pre zdravotníctvo. Súkromné poisťovne však majú v zmluvách klauzulu, podľa ktorej by peniaze v prípade nedofinancovania mohli žiadať od nemocníc späť. Dôvera zatiaľ podobné kroky neavizuje.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com