V Česku vyšetrujú zámerné šírenie vírusu HIV

Hiv Aids

Za prvé tri mesiace roku 2016 sa prítomnosť vírusu HIV spôsobujúceho smrteľnú stratu imunity známu ako AIDS potvrdila v ČR u 95 nových pacientov. Iba vo februári sa objavilo 36 nových prípadov, čo je vôbec najvyšší mesačný údaj od začiatku sledovania tohto ukazovateľa v roku 1985.

Vyplýva to z aprílovej správy Národného referenčného laboratória pre AIDS.

Tieto alarmujúce údaje však podľa odborníkov, ako aj rezortu zdravotníctva nesúvisia s faktom, že pražskí kriminalisti vyšetrovali od začiatku roka viac ako 30 mužov pre podozrenie zo zámerného šírenia spomínaného vírusu, respektíve s pátraním Europolu po mužovi z okolia Mostu, ktorý vírusom HIV infikoval i neplnoletého.

Počet nových prípadov za prvý štvrťrok je výrazne vyšší ako v predchádzajúcich rokoch, veď vlani to v porovnateľnom období bolo 64, predvlani 74 a v roku 2007 dokonca iba 29 nových pacientov.

Všetci zainteresovaní však upozorňujú, že význam má vyhodnocovať údaje za kalendárny rok, a nie iba jeho štvrtinu. V komentároch sú preto mimoriadne zdržanliví.

Ministerstvo zdravotníctva podľa informácií internetového serveru Lidovky.cz uvoľní na prevenciu v tejto súvislosti 19 miliónov Kč. Počet špecializovaných poradní v krajine by sa mal zo súčasných 30 zvýšiť na 36.

Hygienici z Prahy podali začiatkom roka celkove 30 trestných oznámení na mužov, ktorí mali vedome šíriť spomínaný vírus. Sedem z týchto káuz už odložili, pretože sa nepreukázalo, že došlo k trestnému činu. V ďalších štyroch prípadoch už prebiehajú úkony trestného konania. Trinástku ďalších mužov polícia kvôli rovnakému podozreniu stále vyšetruje.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com