V USA vyzdravel pacient s ebolou, zaregistrovaný ako tretí

3-28a5b2d986677e220dbcd70bb84132f5e7930d44

Tretí pacient v Spojených štátoch, u ktorého sa potvrdila ebola, vyzdravel. Oznámil to dnes sám na spoločnej tlačovej konferencii s lekármi z Mecidínskeho centra v Nebraske, informovala agentúra Reuters. “Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ma vyhlásilo za bezpečného a bez vírusu. Vďaka Bohu. Všetkých vás milujem,” vyhlásil 51-ročný pôrodník z Bostonu Dr. Rick Sacra, ktorý sa nakazil na lekárskej misii v nemocnici v Libérii.

Sacru liečili experimentálnym liekom nazvaným TKM-Ebola, ktorý vyrobila farmaceutická spoločnosť Tekmira Pharmaceuticals, a tiež dostal “rekonvalescenčné sérum” vyrobené z protilátok zozbieraných z krvi ďalšieho lekára, amerického misionára Kenta Brantlyho, ktorý ebolu prežil. Štvrtý pacient s ebolou v USA, ktorého totožnosť nezverejnili, je hospitalizovaný v nemocnici Emoryho univerzity v Atlante.

Lídri krajín najviac postihnutých ebolou požiadali o medzinárodnú pomoc

Guinejský prezident Alpha Condé, libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová a prezident Sierry Leone Ernest Bai Koroma, ktorých krajiny sú najhoršie postihnuté epidémiou eboly, požiadali svetových lídrov zhromaždených v New Yorku, aby im pomohli v boji proti tejto vírusovej chorobe.  Condé povedal, že na zastavenie šírenia eboly sú potrebné “bezodkladné a okamžité opatrenia”. Poznamenal, že “čím rýchlejšia bude reakcia, tým rýchlejší bude boj”.  Johnsonová-Sirleafová uviedla, že jej krajina čelí úplnému ekonomickému kolapsu a rozpadu infraštruktúry, pričom kríza okolo eboly je teraz v Libérii najväčším problémom.  “Podľa najhoršieho scenára zomrie vyše 100.000 občanov na chorobu, ktorú nezačali šíriť a ktorú nechápu,” vyhlásila podľa agentúry DPA Johnsonová-Sirleafová.  Koroma povedal, že “reakcia na národných úrovniach a na medzinárodnej úrovni je nedostatočná”. Líder Sierry Leone označil ebolu za “chorobu, ktorá je horšia než terorizmus”.

Americký prezident Barack Obama včera popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku ohľadne medzinárodnej reakcie na smrtiacu epidémiu eboly v západnej Afrike povedal, že stále existuje “značná priepasť medzi tým, kde sme, a tým, kde musíme byť”.  “Zastaviť ebolu je prioritou Spojených štátov,” povedal na stretnutí na tému eboly v New Yorku.  “Tak veľmi dôležitými financiami a ďalšou pomocou musí prispieť viac národov – či už ide o prepravu, evakuáciu pacientov, zdravotníkov, vybavenie alebo lieky,” spresnil Obama, ktorého citovala agentúra Reuters.

Druhý španielsky kňaz chorý na ebolu zomrel v Madride     

Španielsky kňaz Manuel García Viejo, ktorému diagnostikovali ebolu počas výkonu práce v Sierre Leone, zomrel v madridskej nemocnici. Stal sa druhým španielskym misionárom, ktorý podľahol tejto smrteľnej infekčnej chorobe. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.  Nemocnica Carlosa III. v Madride vo vyhlásení uviedla, že García Viejo – 69-ročný hlavný lekár nemocnice sv. Jána z Boha v meste Lunsar v Sierre Leone – dnes zomrel. Ďalšie informácie neposkytla.  García Viejo pricestoval do španielskej metropoly v pondelok 22. septembra vojenským lietadlom, ktoré malo zdravotnícke vybavenie.

Minulý mesiac priviezli z Libérie domov do Španielska 75-ročného kňaza Miguela Pajaresa, ale napriek terapii experimentálnym liekom ZMapp zomrel.

Zdroj: TASR

Foto: TASR