Vo verejnom obstáravaní na piešťanské CT sa našli chyby

TASR

Správna rada nemala v piešťanskej nemocnici žiaden vplyv na verejné obstarávanie predraženého CT. Povedal to dnes po rokovaní vlády minister zdravotníctva (MZ) SR Viliam Čislák (nominant Smeru-SD).

Minister má od stredy (19.11.) výsledky analýzy, ktorú v nemocnici vykonala nová správna rada. Tá podľa ministra nezistila žiadne informácie, na základe ktorých by mala odvolať súčasnú riaditeľku piešťanskej nemocnice Máriu Domčekovú. “Rada vo verejnom obstarávaní našla určité nedostatky, ktoré teraz nevieme bližšie špecifikovať,” povedal. Zistenia o nedostatkoch zaslal na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), čím podľa jeho slov doplnil pôvodný podnet.

“Pracujú tam profesionáli, odborníci, je na nich, aby vyhodnotili, do akej miery sú nedostatky závažné. Chcem, aby to bolo kompetentné,” odpovedal na otázku, prečo sa o nich nevyjadrí konkrétnejšie. Čislák konštatoval, že ministerstvo na prešetrenie nemá nástroje a v tejto veci môžu ďalej pokračovať až po stanovisku ÚVO. Pripomenul, že situáciu prešetruje aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Generálna prokuratúra SR a nechce vstupovať do procesu vyšetrovania.

Minister po rokovaní načrtol, ako by mohli vyzerať správne rady v neziskových organizáciách MZ, ktorou je aj piešťanská nemocnica. Dokopy ich je 36. Uvažuje, že ľudí by do rady nenominovalo ministerstvo, ale ľudia z VÚC, mesta, tretieho sektora či odborov. Tých by ministerstvo vymenovalo a prevzalo by za nich zodpovednosť. “Zmeny urobíme hneď, ako bude možné, treba sa dohodnúť s VÚC aj tretím sektorom,” dodal.

Kauza prerástla nemocnicu

Piešťanská Nemocnica Alexandra Wintera chcela v roku 2012 kúpiť CT prístroj za vyše milión eur, avšak k obchodu nakoniec nedošlo. Denník Sme a televízia Markíza informovali, že po tom, čo kontrolu nad nemocnicou prevzala vládna strana, vedenie nemocnice tender z roku 2012 zrušilo a vyhlásilo novú súťaž na lepší a drahší prístroj. Ten má po novom dodať košická Medical Group SK za takmer 1,6 milióna eur. Podľa opozície túto spoločnosť viaže k Smeru-SD meno predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v nej pôsobil.

Paška sa od kauzy dištancoval. Vyhlásil, že s firmou nemá nič spoločné, svoje podnikateľské aktivity ako minoritný akcionár ukončil pred rokmi. Obvinenia zo strany opozície označil za klamstvá a podal v tejto súvislosti trestné oznámenia. Juraj Koval, ktorý tvrdí, že je jediný majiteľ Medical Group, vyhlásil, že Paška ani finančná skupina Penta nemajú vo firme žiadny vlastnícky podiel, ani sa nepodieľajú na riadení spoločnosti.

Kauza pripravila o funkciu ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, ktorú nahradil Viliam Čislák. O posty podpredsedníčky parlamentu a šéfky dozornej rady prišla Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Odchod z funkcie ohlásil aj predseda Národnej rady SR Pavol Paška, ktorý sa tak rozhodol po protestoch verejnosti na námestiach a pred jeho domom.

Zdroj: TASR

Foto: TASR