VšZP navrhla zmeniť preplácanie liečby zraku

TASR NsP Partizánske

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) navrhuje v rámci ozdravných opatrení pre svoju rekordnú stratu zmeniť preplácanie liečby pre ľudí s ochoreniami zraku. Ministerstvu zdravotníctva predložila návrh na zmenu predpisovania dvoch liekov na degeneráciu makuly a makulárny edém, liečba by sa tak skrátila a pacienti by sa k nej dostali neskôr. Upozornil na to denník Sme.

Návrh na úpravu indikačných obmedzení bude posudzovať kategorizačná komisia v spolupráci s odborníkmi pre danú oblasť, to znamená, že v tejto chvíli je predčasné hovoriť o tom, či a v akej podobe bude návrh prijatý, prípadne do akej miery dokáže VšZP znížiť náklady na túto liečbu,” uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Náklady na liečbu liekmi, ktoré sa podávajú vo forme injekcií do oka, predstavovali vlani podľa jej slov 21 miliónov eur.

Podľa denníka Sme by v prípade, že návrh prejde, pacienti nedostali liečbu hneď od začiatku ochorenia ako doteraz, ale až keď stratia polovicu zrakovej ostrosti. Po novom má trvať maximálne dva roky. Rovnako by sa injekcia mala pichať len do jedného oka. “Napríklad v Českej republike je táto liečba obmedzená na 1 oko a hodnotu glykovaného hemoglobínu 7 % pri poškodení zraku v dôsledku diabetického makulárneho edému,” argumentuje VšZP.

Návrh štátnej poisťovne dnes ostro kritizoval opozičný poslanec a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Označil ho za genocídu na zdraví občanov. Vyzval preto ministra Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) aj premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby takéto nezmyselné ozdravovanie štátnej poisťovne neodobrili. “Nemôžeme predsa nechať ľudí oslepnúť. Chceme ich vyzvať, aby v žiadnom prípade toto nepodporili.”

O návrhu VšZP bude teraz rozhodovať ministerstvo zdravotníctva. “Ministerstvo pozitívne vníma snahu VšZP zameranú na hľadanie úspor, avšak je presvedčené, že tieto návrhy úsporných opatrení nesmú byť primárne zamerané na úspory na pacientoch a zároveň je potrebné viesť o týchto opatreniach aj širší dialóg s odbornou obcou. Ministerstvo zdravotníctva bude preto iniciovať odbornú diskusiu na túto tému a až následne posúdi predmetný návrh,” reagovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Štátna poisťovňa musí pre rekordnú minuloročnú stratu plniť ozdravný plán. Ten počíta s tým, že náklady na zdravotnú starostlivosť medziročne klesnú o tri percentá. VšzP okrem spomínanej zmeny navrhla aj ďalšie v úhradách liečby hepatitídy typu C. Dostali by ju iba pacienti bez rizikovej anamnézy. Do tej má patriť alkohol, drogy, tetovanie či piercing. “V každom prípade cieľom návrhu je eliminácia rizikového správania sa poistencov a zvýšenie ich spoluzodpovednosti za vlastné zdravie,” povedala Balážová. Aj tento návrh musia ešte posúdiť na ministerstve. Pokiaľ by zmeny v úhradách liekov prešli, platili by aj pre ostatné zdravotné poisťovne.

Zdroj: TASR

Foto: TASR