WHO vyzvala na posilnenie očkovania proti osýpkam

doctor vaccinating  baby isolated on a white background

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala dnes úrady a rodičov v Európe a strednej Ázii, aby posilnili očkovanie proti osýpkam. Apel prišiel po prepuknutí rozsiahlych nákaz touto chorobou, informovala agentúra DPA.

Európska kancelária zdravotníckej agentúry OSN so sídlom v dánskej Kodani, ktorá má na starosti 53 krajín, oznámila, že za minulý rok a v tomto roku bolo hlásených celkovo 22.149 prípadov osýpok.

K vypuknutiu nákazy došlo v siedmich krajinách – Kirgizsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Gruzínsku, Taliansku, Nemecku a Kazachstane. Nákazy sú hrozbou pre dosiahnutie cieľa úplného odstránenia tejto choroby v európskom regióne WHO do konca roka 2015. “Sme zaskočení týmito číslami,” povedala oblastná riaditeľka WHO pre Európu Zsuzsanna Jakabová. “Musíme bezodkladne spoločne reagovať a uzavrieť imunizačné medzery,” dodala.

Osýpky môžu spôsobiť závažné komplikácie, vrátane zápalu pľúc a encefalitídy. Najrizikovejšími skupinami pre nákazu sú dojčatá, malé deti a mladí ľudia vo veku 15-29 rokov.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com