Zaočkovanosť klesla na rizikovú úroveň, upozorňujú lekári

doctor vaccinating  baby isolated on a white background

Lekári upozorňujú, že zaočkovanosť proti osýpkam, ružienke a mumpsu klesla na Slovensku na rizikovú úroveň. Podľa Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS), Slovenskej lekárskej spoločnosti tak hrozí nárast chorobnosti a vznik epidémií zdravie a život ohrozujúcich chorôb. Ohrozené majú byť najmä deti do päť rokov, ale aj dospelí a starší ľudia s oslabenou imunitou.

Situácia má byť výsledkom rozrastajúcich sa aktivít antivakcinačného hnutia. SEVS preto vyzýva verejnosť, aby viac dôverovala lekárom, ktorí sa opierajú o medicínske poznatky založené na dôkazoch, nie neovereným informáciám na internete.

“Za nízky alebo žiadny výskyt infekčných ochorení, proti ktorým sa na Slovensku očkuje, vďačíme jedine prepracovanému imunizačnému programu, ktorý je jedným z najlepších v Európe a vo svete vôbec. Ak sa nám nepodarí tento systém zachovať, otvoríme tým dvere infekciám, ktoré môžu mať nebezpečný dosah na zdravie a životy detí i dospelých,” povedala prezidentka SEVS Zuzana Krištúfková.

Poklesom zaočkovanosti pod 95 percent hrozí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vznik epidémií chorôb, ktoré sa pri vysokej zaočkovanosti v krajine vôbec nevyskytujú alebo len ojedinele. “Ochrana očkovaním v podobe, ako ju vnímame dnes, nebude fungovať, ak zaočkovanosť populácie klesne pod hranicu 95 percent. Kým doteraz bola nezaočkovaná časť populácie chránená ochranným štítom očkovaných, pri poklese zaočkovanosti už tento štít fungovať nebude,” uviedla Henrieta Hudečková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu, členka výboru SEVS.

Zaočkovanosť pri všetkých druhoch povinného očkovania podľa Úradu verejného zdravotníctva SR na Slovensku klesla. Odmietanie povinného očkovania detí sa zaznamenalo vo všetkých krajoch. Rodičia najčastejšie odmietajú dať svoje deti zaočkovať vakcínou proti osýpkam, mumpsu a ružienke tzv. MMR vakcínou. Na úrovni okresov hranicu 95 percent zaočkovanosti nedosiahlo 36 okresov.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com