Záujem ľudí o prepoistenie klesol na historické minimum

UDZS
Možnosť vybrať si zdravotnú poisťovňu využilo v tomto roku najmenej ľudí od roku 2006, kedy to umožnil zákon o zdravotnom poistení. Z vyše 5,1 milióna poistencov zmení zdravotnú poisťovňu od budúceho roka 89.633 ľudí (1,73 percenta), vyše 3000 prihlášok Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) neakceptoval. TASR informovala jeho hovorkyňa Soňa Valášiková.Poistenci pribudnú iba najmenšej Union zdravotnej poisťovni. Polepší si o takmer 20.000 klientov (4,5-percentný nárast). Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa príde celkovo o 13.588 a Dôvera o 5832 poistencov (obe 0,41-percentný pokles). Ako vyplýva z údajov ÚDZS, najväčší záujem o prepoistenie bol na východe Slovenska.

Zmeniť zdravotnú poisťovňu je možné raz ročne, vždy najneskôr do konca septembra, pričom zmena sa akceptuje od 1. januára nasledujúceho roka. Poistenci až do konca roka používajú preukaz poistenca a európsky preukaz svojej terajšej zdravotnej poisťovne. Oba doterajšie preukazy sú povinní zdravotnej poisťovni vrátiť najneskôr do 8. januára 2015.

Poistenec, ktorý zmení zdravotnú poisťovňu, je okrem vrátenia preukazov povinný aj oznámiť zmenu svojmu zamestnávateľovi do ôsmich dní. Zmenu treba tiež oznámiť poskytovateľovi, s ktorým má uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne vykázať novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2015.

Zdroj: TASR
Foto: TASR