Írsky súd: Mozgovo mŕtvu tehotnú ženu možno odpojiť od prístrojov

Surgical Team Working In Operating Theatre

Írsky najvyšší súd rozhodol, že prístroje na udržanie mozgovo mŕtvej ženy nažive môžu byť vypnuté, pretože jej nenarodené dieťa už nemá šancu prežiť. Toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá aktivistov bojujúcich proti interrupciám, napísala tlačová agentúra Reuters.

Hoci tento neobvyklý prípad sa pravdepodobne nestane precedensom, oživil diskusiu o zákaze interrupcií v prevažne katolíckej krajine.

Tehotnú ženu, ktorú nemenovali z dôvodu ochrany súkromia, vyhlásili 3. decembra za klinicky mŕtvu, keď pri nešťastnom páde utrpela vážne poškodenie hlavy. Lekári vtedy odmietli prosby jej rodiny, aby ju odpojili od prístrojov, ktoré ju udržiavali nažive. Lekári mali totiž obavy, že by ich mohli zažalovať za zanedbanie starostlivosti alebo dokonca obviniť z vraždy, ak by nenapojili nenarodený plod na životne dôležité prístroje.

Najvyšší súd dnes rozhodol, že “prípad priniesol závažné verejné témy”, ale 18-týždňový plod neprežije vzhľadom na zhoršujúci sa stav ženinho tela, čo znamená, že ďalšie použitie prístrojov na udržanie života je neúčinné a zbytočné. Podľa súdu nenarodené dieťa netrpí, ale utrpenie a neskôr smrť ho čakajú.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com