Zomrel doktor Denham Harman, autor teórie starnutia

3-c4248ea8e6c4f3d1acc83a10a1361e7d4ff951c3

Vo veku 98 rokov zomrel v americkom štáte Nebraska doktor Denham Harman, vedec, ktorý sa zaslúžil o vznik všeobecne uznávanej teórie starnutia využívanej pri výskume rakoviny, Alzheimerovej choroby a iných ochorení. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Podľa profesora Davida Sinclaira z lekárskej fakulty Harvardovej univerzity práce profesora Harmana inšpirovali tisíce mladých vedcov, aby sa venovali výskumu procesu starnutia.

“Doktor Harman je jedným z najvýznamnejších vedcov ostatného polstoročia, ktorý odbor, nachádzajúci sa na okraji záujmu biológie, obohatil o vedecké poznatky na svetovej úrovni,” uviedol vo svojom dnešnom vyhlásení Sinclair.

Svoju Teóriu voľných radikálov a starnutia vypracoval Harman už v roku 1954, ale trvalo ďalších niekoľko rokov, kým výskum potvrdil jej význam. Podľa Harmanovej teórie sú vedľajším produktom využívania kyslíka ľudským organizmom nepriaznivé chemické reakcie v bunkách, ktoré spôsobujú starnutie a napokon smrť.

Lekárska obec sa spočiatku k Harmanovej teórii stavala odmietavo, ale v 80. rokoch sa už voľné radikály stali súčasťou výskumu nádorových ochorení, srdcovocievnych chorôb a mozgovej mŕtvice. Medzičasom sa pôsobenie voľných radikálov začalo spájať aj s Alzheimerovou chorobou.

Harman bol presvedčený, že proces starnutia možno spomaliť obmedzením produkcie voľných radikálov prostredníctvom zdravého stravovania, pravidelného cvičenia a užívaním niektorých vitamínov. Autor teórie starnutia zároveň odporúčal nefajčiť a obmedziť spotrebu alkoholu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP