Zvolenská rezignuje, o post príde aj Zmajkovičová

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zuzana Zvolenská prijala výzvu premiéra Roberta Fica a odchádza z postu ministerky zdravotníctva. Rovnako príde o kreslo podpredsedníčky parlamentu a Dozornej rady piešťanskej nemocnice Renáta Zmajkovičová.
Dôvodom je kauza ohľadne nákupu údajne predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

Vyslovenie nedôvery ministerke Zvolenskej v parlamente žiadali opozičné strany SaS, OĽaNO a hnutie NOVA pre medializovaný nákup drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

Krátko po ich tlačovej konferencii predstúpil pred novinárov predseda vlády Robert Fico a avizoval odstúpenie oboch političiek z funkcií. Ministerka Zvolenská mala čeliť pokusu o odvolanie

Premiérovo odôvodnenie

“Proces obstarania CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, čo sa už nakoniec aj stalo. Ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje,” uviedol dnes premiér na mimoriadnej tlačovej konferencii v Bratislave. Ako dodal, vyzval Zvolenskú, aby prevzala politickú zodpovednosť. “Ministerka zdravotníctva toto akceptovala, vzdáva sa funkcie ministerky zdravotníctva SR,” dodal Fico.

Vysvetlenie Zvolenskej

“Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podať podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý ako jediný má možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania. Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad. Neviem preto dnes povedať, či postup bol alebo nebol zvolený správne. Čo však povedať viem, že nominanti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v správnej rade Piešťanskej nemocnice ma riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici,” uviedla v stanovisku Zvolenská. Ako dodala, k dnešnému dňu odvolala všetkých členov správnej rady, nominovaných za MZ SR.

Zodpovednosť Zmajkovičovej

Svoj diel zodpovednosti podľa premiéra nesie aj predsedníčka dozornej rady nemocnice Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). “S ňou som tak isto osobne hovoril a požiadal som ju, aby prebrala politickú zodpovednosť a zvážila svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii podpredsedníčky Národnej rady SR,” dodal premiér.

Ako Fico informoval, v nemocnici sa uskutoční kontrola. “Nemôžme jednoducho zniesť, aby tieto pochybnosti naďalej pretrvávali,” zdôraznil.

Ku celej kauze sa vyjadrila pre televíziu TA3 a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Ako predsedníčka dozornej rady piešťanskej nemocnice chce, aby sa kauza riadne vyšetrila. A hoci jej funkcia podpredsedníčky NRSR nejako nesúvisí s jej pôsobením v dozornej rade, rozhodla sa z parlamentnej funkcie odstúpiť a nastoliť inú politickú kultúru.

Kritika opozície

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík na dnešnej tlačovej besede označil medializovaný prípad za zlodejinu. “Cena pristroja je 500.000 eur, piešťanská nemocnica ho chcela pôvodne obstarať za milión, toto bolo zrušené a prístroj bol obstaraný za 1.600.000 eur. Rozdiel, vata je jeden milión eur, ktorá pôjde niekomu do vačku v blízkosti pána Pašku, pani Zvolenskej, možno nejakých ďalších prisluhovačov, ktorí sa na tomto všetkom podieľali,” povedal Sulík.

Opoziční poslanci chcú zároveň dnes na generálnu prokuratúru podať trestné oznámenie pre podozrenia zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

O odvolanie ministerky žiadal premiéra Roberta Fica aj opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). “Ministerka nákup zabezpečila doplnením vlastných nominantov do správnej rady nemocnice. Nákup prístroja je ďalší jasný prípad straníckej korupcie a klientelizmu, ktorý pestuje vláda Smeru-SD,” uviedol vo vyhlásení Simon. Opozičný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) chce na najbližšom rokovaní výboru pre zdravotníctvo navrhnúť poslanecký prieskum v piešťanskej nemocnici.

Podpredseda mimoparlamentnej SNS Štefan Zelník poukázal na to, že by sa mala zaviesť trestnoprávna zodpovednosť za nehospodárne nakladanie s prostriedkami z verejných zdrojov. “Ukazuje sa, že ak sa vyberajú do dozorných orgánov alebo do vedenia subjektov osoby podľa straníckej príslušnosti, nie podľa odbornosti, dochádza k prešľapom, ktoré sú minimálne v rozpore s dobrými mravmi,” dodal Zelník.

O čo išlo?

Piešťanská nemocnica Alexandra Wintera chcela v roku 2012 kúpiť CT prístroj za vyše milión eur, no k obchodu napokon nedošlo. Denník Sme a televízia Markíza informovali, že po tom, čo kontrolu nad nemocnicou prebrala vládna strana, vedenie tender z roku 2012 zrušilo a vyhlásilo novú súťaž na lepší a drahší prístroj. Ten má po novom dodať košická spoločnosť Medical Group SK za takmer 1,6 milióna eur, ktorú k Smeru-SD viaže meno predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v nej pôsobil.

Predsedníčkou dozornej rady sa podľa Sme stala Renáta Zmajkovičová, ktorá si do tohto orgánu zobrala aj svoju poslaneckú asistentku Adrianu Herdovú. Ministerstvo zdravotníctva do dozornej rady nemocnice nominovalo aj Michala Straku, známeho pod raperským menom Ego. Zvolenská denníku povedala, že nemocnica v Piešťanoch je nezisková organizácia a nákup nemusela odsúhlasiť. Chce si ho však preveriť.

Zdroj: TASR
Foto: archív redakcie