MUDr. Eva Jurgová, PhD. – Piešťany

„VŠEOBECNÍ LEKÁRI S HLAVOU A SRDCOM“ - KONGRES WONCA EUROPE 2016 V KODANI

Na základe uznesenia výboru SVLS som sa aktívne zúčastnila 21. kongresu WONCA Europe 2016, ktorý sa uskutočnil 15.6. až 18.6.2016 v Kodani. Na organizovaní kongresu s názvom „Všeobecní lekári s hlavou a srdcom“ participovali spoločnosti všeobecných lekárov piatich severských štátov – Dánska, Švédska, Nórska, Fínska a Islandu a zúčastnilo sa ho 3270 všeobecných a rodinných lekárov z celého sveta. Kongresy WONCA Europe (WE) predstavujú každoročne najvýznamnejšie celoeurópske podujatie lekárov prvého kontaktu a uskutočňujú sa  vo vybraných európskych metropolách. Významnou správou z tohtoročného kongresu je, že po opakovaných kandidatúrach Slovenska na usporiadanie kongresu  sa nám konečne podarilo vyhrať výberové konanie a kongres WONCA Europe 2019 sa uskutoční v Bratislave. Nielenže budeme mať možnosť medzinárodne zviditeľniť slovenské všeobecné lekárstvo, ale prinesie nám to príležitosť pre účasť doteraz nevídaného počtu lekárov zo Slovenska na najprestížnejšom európskom vzdelávacom podujatí v našom odbore.

Patrónkou tohtoročného kongresu WE v Kodani bola dánska korunná princezná – Mary of Denmark, preto nie je div, že kongres bol otvorený impozantným, slávnostným pochodom členov Dánskej kráľovskej gardy. V podvečer 15.6.2016 sa na slávnostnom otváracom ceremoniáli v obrovskej kongresovej sále Bella Congres Centra, prítomným prihovorila ministerka zdravotníctva Dánska, Sofia Lohde, ktorá srdečne privítala účastníkov zo 74 krajín sveta a popriala im príjemný a efektívne strávený čas na kongrese i v samotnej, nádhernej Kodani. Následne prezident WONCA World, Prof. Michael Kidd  z Austrálie vo svojej prezentácii nadviazal na rozprávky dánskeho spisovateľa Hansa Chritiana Andersena a cez kľúčové posolstvá rozprávok  „Cisárove nové šaty“ s „Dievčatko so zápalkami“ poukázal na viaceré nezastupiteľné úlohy všeobecných lekárov, ktoré sú dané už historicky. V rámci kultúrneho programu si  lekári z piatich organizujúcich krajín pripravili originálne hudobné vystúpenie a po chvíli spievala spolu s nimi známe piesne od Beatles celá sála, v ktorej boli viac než dve tisícky lekárov.

Odborný program nasledujúcich troch dní začínal každé ráno vo veľkej sále s kapacitou tritisíc ľudí  kľúčovou („keynote“) prednáškou, prezentovanou významnými pozvanými hosťami. Známa osobnosť všeobecného lekárstva, Prof. Martin Roland z Univerzity v Cambridge hovoril o tom, aká je práca všeobecného lekára náročná až stresujúca, v dôsledku čoho mnohí lekári veľmi skoro začnú trpieť syndrómom vyhorenia. Východisko vidí v kvalitnej tímovej práci, kedy lekár deleguje presne definované úlohy členom tímu – zdravotnej sestre, sociálnej sestre, recepčnej pracovníčke, psychológovi, prípadne ďalším. Zdôraznil skutočnosť, že dobre vyškolení členovia tímu neraz zvládajú špecifické úlohy pri práci s pacientmi lepšie a efektívnejšie, než samotný lekár, čo by sme v každodennej praxi nemali podceňovať. Profesorka Kaisu Pitkälä, z Helsinskej univerzity prezentovala vo svojom „keynote“  príspevku nazvanom „Starnúca Európa“ výsledky výskumu zameraného na geriatrických pacientov. Jedným z nepriaznivých výsledkov výskumu bolo zistenie, že zdravotnícki pracovníci majú tendenciu pozerať sa na starých ľudí „zvrchu“, čím oslabujú ich pocit dôstojnosti aj so všetkými negatívnymi následkami, ktoré s tým súvisia. Ďalšiu zaujímavú kľúčovú prednášku sme si vypočuli od Prof. Katherine D Roulau z Toronta, ktorá sa venovala intenzívne rezonujúcej téme „Rovnosprávnosť v dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre špecifické skupiny pacientov“, pričom sa dotkla aj otázky zdravotnej starostlivosti o migrantov. Tejto téme venovala svoju prezentáciu aj Bernadette Kumar, pôvodom zo Sudánu, ktorá už viac rokov pôsobí ako úspešná profesorka všeobecného lekárstva na nórskej Univerzite v Oslo a aj na základe vlastných skúseností hovorila o problematike minoritných skupín v spoločnosti.

Po ranných „keynote“ prezentáciách pokračoval odborný program paralelnými prednáškami, seminármi a workshopmi (WS) v 18 ďalších, kapacitne menších i väčších sálach. Aktívne som participovala na troch WS poriadaných EUROPREV-om,  Overdiagnosis and overtreatment, Family violence a Prevention in elderly people. Okrem toho som si vypočula množstvo zaujímavých a prínosných, ale aj niekoľko menej prínosných prednášok. Počiatočný veľký záujem zúčastnených o hodinový blok venovaný srdcovému zlyhaniu v praxi všeobecného lekára bol vystriedaný postupným opúšťaním sály počas prednášky, ktorá obsahom ani formou nespĺňala očakávania lekárov. Naopak, relatívne okrajové témy, ako napr. vzdelávanie, sa stretali s natoľko veľkým záujmom,  že sály kapacitne nestačili. Veľký ohlas zaznamenal 75 minútový WS vedený Prof. Johnom Brodersenom z historickej Kodanskej Univerzity, ktorý bol venovaný v súčasnosti veľmi populárnej téme „Overdiagnosis“. V princípe ide o to, že viaceré štúdie a výskumné projekty potvrdili, že s lepšou dostupnosťou diagnostických metód narastá počet  „nadbytočných“ diagnostických vyšetrení a následnej „nadbytočnej“ liečby pacienta. Samozrejme, ako kľúčový fenomén sa v tomto prípade nasúva otázka, čo je v diagnostike a liečbe nadbytočné, a tu sa názory lekárov z jednotlivých zúčastnených krajín diametrálne rozchádzali. Kým napr. jedni tvrdili, že podľa „guidelinov“ platných v ich krajine, by mal každý pacient s úrazom hlavy povinne  absolvovať najneskôr do 30 min. CT vyšetrenie mozgu, iní konštatovali, že v ich krajine by to technicky ani finančne nebolo možné. Téma sa zvrhla na legislatívnu silu diagnostických a terapeutických postupov, čiže „guidelinov“, ktoré by mali definovať adekvátny postup a tým nepriamo vymedziť „nadbytočnú“ diagnostiku. Nádherným záverom prezentácií a bohatej diskusie tohto WS bolo konštatovanie, že vždy je to „um a umenie“ lekára, ktoré rozhodujú o tom, čo je v danom momente adekvátne, a čo je nadbytočné, prípadne až potenciálne škodlivé.

Zvláštnou kapitolou kongresu boli prednášky venované prevencii. Aj tu by bolo možné polemizovať o tom, aká prevencia a predovšetkým u akej cieľovej skupiny má zmysel. Zazneli dokonca viaceré príspevky o škodlivosti prevencie (harmful  prevention), kedy konkrétny pacient z preventívneho vyšetrenia nielenže neprofitoval, ale naopak, bolo mu ublížené. Na druhej strane boli prezentované viaceré klinické štúdie, podložené  EBM výsledkami, ktoré  jednoznačne svedčili o prínose preventívnych vyšetrení, zameraných predovšetkým na onkologické a kardiovaskulárne choroby. Zaujala ma aj prezentácia odbornej štúdie o priaznivých výsledkoch projektu preventívneho očkovania proti ľudským papilo-vírusom (HPV) u dievčat vo veku 10 – 18 rokov vo Švédsku. Prevencii infekčných ochorení bola všeobecne venovaná veľká pozornosť.

Keďže som mala čestnú príležitosť zúčastniť sa prvého, inauguračného kongresu WONCA Europe v roku 1995, ktorý sa uskutočnil v budove Európskeho parlamentu v Štrasburgu, a sama som tam prednášala o prvých výsledkoch reformy zdravotníctva na Slovensku, moje profesionálne kontakty  s viacerými zahraničnými osobnosťami všeobecného lekárstva trvajú už pekných pár rôčkov. K neoddeliteľným a veľmi príjemným chvíľam mojej účasti na WONCA Europe konferenciách preto každoročne partia stretnutia s kolegami z Veľkej Británie, Francúzka, Švajčiarska, či Grécka, no i z ďalekej Austrálie, Nigérie či Nepálu. Zvláštnu atmosféru mávajú aj stretnutia s priateľmi z Poľska a Česka. Ani tento rok tomu nebolo inak, no obzvlášť dobre sa mi počúvali vyjadrenia lekárov z viacerých krajín i kontinentov, ktorí sa už teraz tešili na návštevu Bratislavy a Slovenska, pri príležitosti usporiadania konferencie WONCA Europe 2019. Niektorí vyjadrili poľutovanie, že sa nám nepodarila kandidatúra na usporiadanie WE 2017, ale ubezpečila som ich, že kolegovia v Čechách, ktorí kandidatúru pre rok 2017 vyhrali, sa už na kongres intenzívne pripravujú a podujatie na Slovensku v r. 2019 pripravíme o to dôstojnejšie a zaujímavejšie. Sľúbila som im, že si o tri roky zo Slovenska odnesú cenné odborné i nezabudnuteľné spoločenské zážitky.

Kongres bol ukončený slávnostnými príhovormi, odovzdávaním cien i hudobnými vystúpeniami. Vice-prezidentka Wonca Europe, Prof. Anna Stavdal z Nórska, vo svojom emotívnom prejave predniesla záverečné posolstvo, ktorým je oficiálne vyhlásenie z kongresu, nazvané v súlade s mottom kongresu „Európski všeobecní lekári vyzývajú k činnosti  hlavou a srdcom“. Kľúčovou myšlienkou vyhlásenia je posolstvo, že napriek všeobecne narastajúcemu tlaku na všeobecných  a rodinných lekárov, či už zo strany pacientov, alebo z dôvodu nedostatočného vybavenia ambulancií, vládni predstavitelia  viacerých európskych krajín stále nevenujú dostatočnú pozornosť rozvoju primárnej starostlivosti a zameriavajú sa viac na špecialistov. Dochádza tak k neadekvátne prerozdeľovaniu finančných prostriedkov v sektore zdravotníctva, a to aj napriek odporúčaniam WHO, ktorá jednoznačne presadzuje podporu rozvoja  primárnej starostlivosti.  Prezident WE,  Prof. Job F. Metsemakers, spoločne s riaditeľom hnutia mladých lekárov (Vasco de Gama Movement)  Dr. Petrom Sloane, odovzdali čestné i finančné ocenenia mladým kolegom z viacerých krajín. Riaditeľ kongresu, Roar  Maagard, sympatický prezident Dánskej spoločnosti rodinného lekárstva, ktorého pravidelne stretám na WE kongresoch už  20 rokov, v závere  všetkým zúčastneným poďakovala za účasť, poprial im veľa úspechov v práci  i osobnom živote a pozval ich na najbližší kongres WE, ktorý sa uskutoční v Prahe,  28.júna až 1. Júla 2017. Českí kolegovia, organizátori budúcoročného kongresu si na záver ceremoniálu pripravili originálne pozvanie lekárov do Prahy, súčasťou ktorého bolo aj ich hudobné predstavenie s českými ľudovými piesňami, v ktorom viedol prím MUDr. Bohumil Seifert, predseda organizačného výboru kongresu WE 2017.  V tejto súvislosti spomeniem aj závery z môjho rokovania s MUDr. Seifertom a  MUDr. Jáchymom Bednárom, vedeckým sekretárom pražského kongresu WE 2017,  ktoré a týkalo plánov na usporiadanie Česko–Slovenského dňa na kongrese. Vychádzajúc z tradične dobrých medzinárodných vzťahov a tiež zo skutočnosti, že jazyková zdatnosť mnohých slovenských a českých lekárov v angličtine ešte stále nie je postačujúca na účasť na hlavnom programe kongresu, českí kolegovia majú záujem nadviazať na Česko–Slovenský deň, uskutočnený počas kongresu WONCA World 2013 v Prahe. Názov pražského kongresu WE 2017 je „Všeobecné lekárstvo v Európe: Rastieme spoločne v rôznorodosti.“, čím českí kolegovia chceli nadviazať na oficiálne motto  Európskej únie: „Zjednotení v rôznorodosti“. Na oficiálnej webovej stránke kongresu www.woncaeurope2017.eu  je už dnes možné prihlásiť si do Prahy abstrakt a získať množstvo ďalších zaujímavých informácií o pripravovanom podujatí.

Milé kolegyne a kolegovia, vážení všeobecní lekári.

Kongres WE 2016 v Kodani naplnil moje odborné aj spoločenské očakávania a verím, že týmto článkom som vám aspoň čiastočne dokázala priblížiť jeho atmosféru. Verím tiež, že som čo najviac z vás oslovila a vzbudila som vo vás záujem a túžbu zúčastniť sa aktívne, či pasívne budúcoročného kongresu WE v Prahe.  Hlavne však verím, že začnete už teraz uvažovať nad svojimi možnosťami, ako prispieť k zorganizovaniu historicky prvého kongresu WONCA Europe v Bratislave v roku 2019 tak, aby bol úspešnou vizitkou nášho odboru a aby lekári z celého sveta od nás odchádzali s jedinečnými zážitkami a túžbou vrátiť sa na Slovensko znovu.

Autorka je predsedníčkou Sekcie pre zahraničie Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska