Vyplávala loď na pomoc zasiahnutým ebolou. Prispelo aj Slovensko.

3-28a5b2d986677e220dbcd70bb84132f5e7930d44

Nákladná loď so zdravotníckou pomocou deviatich členských krajín Európskej únie, vrátane Slovenska, pre západoafrické štáty zasiahnuté epidémiou eboly vyplávala v piatok z Holandska. Na palube plavidla sú nielen sanitky, ale aj zariadenie potrebné na zriadenie a vybavenie mobilných nemocníc a laboratórií či iný zdravotnícky materiál.

Náklad pripravili v spolupráci s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Detským fondom OSN (UNICEF) Slovensko, ako aj Belgicko, ČR, Fínsko, Holandsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko a Veľká Británia. Luxembursko zasa ako prvá členská krajina únie ponúklo dva špeciálne upravené lietadlá na prepravu pracovníkov medzinárodných humanitárnych organizácií, infikovaných životunebezpečným vírusom, na špecializované kliniky mimo čierny kontinent.

Európska únia dnes v Bruseli prostredníctvom Európskej komisie oznámila zvýšenie príspevku na boj proti ebole o ďalších 280 miliónov eur, a to v spolupráci s farmaceutickým priemyslom na výskumné účely.

Podľa slov eurokomisára pre výskum, vedu a inovácie Carlosa Moedasa by tieto finančné prostriedky mali byť využité na vyvinutie nového séra proti ebole, ako aj liečiv proti tomuto ochoreniu. Na sume sa rovnakým dielom podieľajú program Európskej únie a farmaceutický priemysel.

Prezident USA Barack Obama požiadal iba v stredu Kongres o urgentné uvoľnenie ďalších 6,2 miliardy dolárov (päť miliárd eur) na potlačenie epidémie v západnej Afrike a na zlepšenie funkčnosti amerických zdravotníckych úradov v prípade možného výskytu prípadov eboly na území krajiny. Súčasne by však mali pomôcť aj pri urýchlení prác na vývoji séra a liekov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR