Bublinkové čapované nápoje od pokútnych výrobcov ohrozujú zdravie

young beautiful brunette woman Bublinkové čapované nápoje sýtené v gastrozariadeniach technickými plynmi, najmä oxidom uhličitým (CO2), od pokútnych, tzv. garážových výrobcov, môžu ohroziť zdravie najmä rôznymi usadeninami vo fľašiach s plynom.

Upozornil na to Michal Paľa, generálny riaditeľ Messer Tatragas, s.r.o., spoločnosti predávajúcej certifikované technické plyny a zároveň člena Slovenskej asociácie výrobcov a dodávateľov technických plynov (SAVDTP).

Kampaň s názvom Čisté bublinky podľa neho iniciovali producenti technických plynov, ktorí vyrábajú a predávajú potravinársky CO2 do gastrozariadení na slovenskom trhu. “V súčasnosti sa totiž bohužiaľ stáva, že mnohí prevádzkovatelia reštaurácií, pohostinstiev kupujú CO2 od necertifikovaných dodávateľov,” spresnil Paľa. Necertifikované fľaše s technickými plynmi môžu byť podľa jeho slov nebezpečné. “Prvá vec je, že fľaša môže byť tzv. preplnená, existuje riziko výbuchu. Druhá vec je, že vo fľaši sa môžu nachádzať nečistoty mechanického charakteru, ktoré v budúcnosti môžu eventuálne poškodiť zažívací systém zákazníka,” doplnil s tým, že o rizikovej situácii výrobcovia plynov už informovali aj kompetentné orgány, najmä Inšpektorát práce a Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Slovenská asociácia výrobcov a dodávateľov technických plynov združuje šesť najvýznamnejších slovenských spoločností, ktoré vyrábajú, plnia, alebo distribuujú technické plyny. Predmetom činnosti asociácie je podpora bezpečnosti práce a ochrany životného prostredia pri výrobe, úprave, skladovaní, doprave, používaní a zneškodňovaní technických plynov.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com