Flexibilný plošný spoj – revolúcia v cievnej chirurgii

Doctor or nurse in operating room on heart monitor
Tím výskumníkov z univerzity v Texase dokázal vyrobiť plošný spoj tak tenký a ohybný, že sa dokáže obmotať okolo krvnej cievy.
Takto ohybný plošný spoj sa podarilo vytvoriť vložením tenkého tranzistorového obvodu na vrstvu mäkkých polymérov. Vytvorený plošný spoj má pevnú štruktúru pri izbovej teplote, avšak stáva sa poddajný a flexibilný pri telesnej teplote. Pri testovaní sa vytvorená vrstva tranzistorov dala obtočiť okolo cievy s priemerom 2,25mm v tele potkana. Zároveň si obvod udržal vodivé vlastnosti a naťahoval sa spolu s okolitým tkanivom.
Vedci a lekári sa už dlhšie pokúšali vložiť elektroniku do tela avšak jedným z problémov je, že tuhosť bežnej elektroniky nie je kompatibilná s biologickými tkanivami”, vysvetľuje študent Jonathan Reeder ktorý je hlavným autorom výskumu. “Potrebujete zariadenie, ktoré je pevné pri izbovej teplote aby ho mohli chirurgovia implantovať, ale zároveň musí byť mäkké a flexibilné dostatočne na to, aby sa dalo omotať okolo 3D objektov. Telo sa tak môže správať rovnako ako keby v sebe zariadenie nemalo. Umiestnením elektroniky na tvar meniace a zmäkčené polyméry môžeme toto dosiahnuť”.
Projekt je v štádiu testovania, ak by sa však ukázal ako spoľahlivý mohli by jedného dňa drobné implantované obvody napríklad monitorovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu či iné hodnoty.

Čítajte viac: http://pc.zoznam.sk/novinka/vedci-vytvorili-flexibilny-plosny-spoj-ktory-sa-moze-obtocit-okolo-cievy#ixzz32MkKZynb

Zdroj: gizmodo, zoznam.sk

Foto: fotolia.com