Minister Čislák ustál v parlamente aj druhé odvolávanie

Milan kapusta, TASR

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ustál aj druhý pokus o odvolanie a ostáva vo vládnej funkcii. Zámer opozície vysloviť mu nedôveru ani dnes podľa očakávania nevyšiel a dopadol podobne ako v apríli. Za odvolanie Čisláka na mimoriadnej schôdzi parlamentu hlasovalo 38 poslancov zo 112 prítomných.

Po deväťhodinovej diskusii s návrhom na odvolanie ministra súhlasili všetci prítomní opoziční poslanci, členovia vládneho Smeru-SD boli proti.

Odvolávanie Čisláka iniciovalo 40 opozičných poslancov na čele s KDH, OĽaNO a SaS. Ministrovi vyčítali, že nechce riešiť zvýšenie transparentnosti v zdravotníctve a zastaviť tunelovanie. V dôvodovej správe opozícia pripomínala, že Čislák k 1. októbru 2015 vymenoval Miroslava Vaďuru za šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), a to po prevalení kauzy, keď VšZP podpísala zmluvy s Annou Sučkovou, tetou dovtedajšieho riaditeľa poisťovne Marcela Foraia. “Išlo o 12 zmlúv a 69 dodatkov, pričom by v nich malo ísť o celkovú sumu 14 miliónov eur,” uviedli poslanci.

Podľa ich slov Forai pred svojím odvolaním podpísal nevýhodnú zmluvu o budúcej zmluve na prenájom nového sídla štátnej VšZP s dodatkami, podľa ktorých poisťovňa za desaťročný prenájom zaplatí takmer desať miliónov eur, a to bez vypísania verejnej súťaže. “Vaďura ako doterajší podpredseda predstavenstva VšZP má prehľad o dianí v poisťovni a ako riaditeľ sekcie ekonomiky pozná zmluvy, ktoré poisťovňa uzatvára. Preto je zrejmé, že ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jediným akcionárom VšZP, nemá záujem o skutočné objasnenie situácie ohľadne zmlúv, ktoré podpísala VšZP so 77-ročnou tetou Ankou, a schvaľuje nevýhodný prenájom sídla VšZP,” tvrdili opoziční poslanci.

Vymenovanie Vaďuru za nového šéfa VšZP tak označili za dôkaz, že minister Čislák nechce skutočne riešiť netransparentné správanie štátom vlastnenej poisťovne. Opozícia tiež upozornila, že Vaďurove potenciálne väzby na ľudí podnikajúcich v zdravotníctve vytvárajú podmienky na pokračovanie korupčných škandálov. “Vaďura bol v roku 2010 odvolaný z postu riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava pre plánovaný nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch, vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky,” uviedli.

Čislák prehlásil, že ak bude cítiť potrebu, že má odstúpiť z funkcie, odstúpi sám. “Je na opozícii, aby našla také argumenty, ktoré by presvedčili aj poslancov Smeru-SD a tí by za moje odvolanie hlasovali,” odporučil. Dôvody opozície, ktoré predložila spolu s podpismi potrebnými na iniciovanie mimoriadnej schôdze a majú dokazovať Čislákove pochybenia, totiž minister označil za klamlivé.

Minister tiež odmietol, že za svojho pôsobenia nezaviedol žiadne protikorupčné opatrenia. “Zaviedli sme mailové protikorupčné schránky. Vy hovoríte, že to nie je nič, ale je dôležité dať priestor občanom a pacientom, ak majú pocit skrivodlivosti, aby sa voči tomu vyjadrili. Kde nie je žalobca, nie je ani sudca. Spustili sme aj projekt otvorenej transparentnej nemocnice,” menoval Čislák.

Člen vlády tvrdil, že rezort prebral v zlom stave. “Stabilizovali sme situáciu, navodili diskusiu s odbornou verejnosťou a urobili kroky v prospech pacientov a zdravotníckych pracovníkov. Zlepšila sa aj situácia v oblasti čakacích listín, VšZP má historicky najnižší počet pacientov na plánované operácie,” povedal minister a spomenul aj zmeny v liekovej politike, modernizáciu a rekonštrukciu nemocníc, keďže ich priemerný vek je 42 rokov.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa za Čisláka postavil a návrh na jeho odvolanie označil ako prejav neschopnosti KDH predložiť alternatívu. Hnutiu odkázal, že nie Smer-SD, ale práve KDH je zodpovedné za vstup finančnej skupiny Penta do slovenského zdravotníctva. “Vy ste absolútne zodpovední za vstup Penty a za posilnenie tejto finančnej skupiny v slovenskom zdravotníctve. Vy ste rodičia Penty v slovenskom zdravotníctve,” vyhlásil Fico. Pripomenul, že exministra zdravotníctva za KDH Ivana Uhliarika nevolali inak ako Pentliarik.

Zdroj: TASR

Foto: TASR