Minister Drucker pripravuje revolučné zmeny v rezorte

Pomaly, ale isto, sa blíži obrovská reforma zdravotníctva. Zmeny sa dotknú drvivej väčšiny obyvateľov Slovenska. Niektoré už odklepla vláda a ďalšie už postupne prechádzajú parlamentom. Rezort zdravotníctva si od reformy sľubuje ich modernizáciu aj lepšie fungovanie. Vybrali sme najväčšie zmeny, o ktorých by ste mali vedieť.

Vláda schválila tieto novinky v novele ministerstva zdravotníctva. Účinnosť novely zákona sa v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta predpokladá od začiatku budúceho roka. Ďalšie novinky sú už v parlamente v druhom čítaní. Keď vštko pôjde podľa plánu vlády, novinky by do praxe mohli prísť od začiatku budúceho roka.

Urgentné príjmy

Po novom budú dva typy urgentných príjmov:

- Prvý typ

Pri prvom type pôjde o minimálne jednu ambulanciu s lekárom, triediacou sestrou a ďalšou sestrou či záchranárom. Takýchto urgentov má byť 34 v 32 mestách.

- Druhý typ (šesť pre dospelých a štyri detské)

Bude mať samostatné oddelenie, počas dňa tam budú najmenej štyria lekári a osem sestier spolu so záchranármi. V noci to majú byť traja lekári a šesť sestier/záchranárov.

Zdravotnícke zariadenia s ústavnou pohotovostnou službou majú fungovať tak ako v súčasnosti. Na ambulancii musí byť jedna sestra a lekár dostupný v rámci zdravotníckeho zariadenia.Zdravotné poisťovne budú musieť urgenty povinne zazmluvniť, platiť ich majú podobne ako záchranky, pravidelnými mesačnými platbami.

Minister zdravotníctva hovorí o reforme

Tomáš Drucker o reforme

Obhliadanie mŕtvych

Má sa tak zabrániť situáciám, keď pozostalí čakajú na obhliadku zosnulého aj päť hodín, čo má byť neľudské, neetické a nemorálne. Služba sa má preto sprofesionalizovať, čo chce rezort dosiahnuť zmenou jej organizácie aj lepším ohodnotením obhliadajúcich lekárov. Odmena za obhliadku sa má zvýšiť zo súčasných 25 na maximálne 40 eur.

Ministerstvo navrhlo novú úlohu pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou obstarať organizátora prehliadok mŕtvych tiel pre každý samosprávny kraj samostatne a zabezpečiť tak nepretržitú dostupnosť prehliadajúceho lekára. Tým môžu po novom byť lekári všetkých špecializácií, nielen všeobecní.

 

Obrovská reforma zdravotníctva je

Elektrická zdravotnícka knižka

- zjednodušenie pacientskeho sumára

- umožnenie prístupu k nemu aj sestrám či možnosť zapísať správu o ošetrení pacienta

- Rovnako má umožniť používanie len elektronických namiesto papierových predpisov na lieky ako i výmenných lístkov. Pacienti ich dostanú, len ak si to vyžiadajú.

- Ide o zmeny súvisiace s elektronizáciou zdravotníctva, ktorá sa má od budúceho roka spustiť naostro.

 

Obrovská reforma zdravotníctva je

Predpisovanie liekov

Všeobecní lekári budú môcť na odporúčanie špecialistov predpísať pacientom lieky na dlhšie obdobie vopred ako doteraz. Súčasná možnosť predpisu na šesť mesiacov sa má predĺžiť na rok. Nové pravidlo sa má týkať aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Zdravotné poistenie

Prístup cudzincov k slovenskému systému zdravotného poistenia sa má skomplikovať. Rezort navrhol, aby osoba, ktorá získa nárok pre vstup do systému, mala mesačný príjem minimálne na úrovni minimálnej mzdy. Má sa tak zamedziť “špekulatívnemu” vstupu do systému verejného zdravotného poistenia osobám z iných štátov, ktorých deklarované príjmy na Slovensku majú byť často len niekoľko desiatok eur.

 

Obrovská reforma zdravotníctva je

Do druhého čítania v parlamente prešli nasledujúce zmeny:

Poplatky na urgentoch

Pacient s kašľom či nádchou by mal po novom zaplatiť na urgente v nemocnici desať eur oproti doterajším necelým dvom. Takto nastavené úhrady majú odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Poplatky sa nemajú týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, kašeľ či nádcha sa však za ňu nepovažuje.

Poplatky na ambulantnej pohotovosti

Na ambulantnej pohotovosti zase poplatok nebude potrebný u pacientov s úrazom bezprostredne po jeho vzniku a u tých, ktorých museli hospitalizovať. Oslobodenie od poplatku sa nebude týkať ľudí s úrazom v dôsledku užitia alkoholu, inej návykovej látky či lieku užitého iným spôsobom, ako bolo odporučené lekárom.

 

Na miesto bola privolaná

Zmena ordinačných hodín

Pacientom má byť k dispozícii v kratšom čase ako doteraz, v súčasnosti funguje do rána. Súčasné lekárske služby prvej pomoci by mali zaniknúť najneskôr cez leto budúceho roka. Po novom by mala vzniknúť takzvaná pevná a doplnková sieť takejto pohotovosti. V pevnej sieti by mala ambulantná pohotovosť povinne fungovať v každom okresnom meste v pracovných dňoch od 16.00 do 23.00 h, v dňoch pracovného pokoja od 7.00 do 23.00 h.

Zdroj: topky.sk

Foto: topky.sk, TASR