Poslanci sa počas prieskumu pýtali na elektronizáciu zdravotníctva

SONY DSC

Šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš má za sebou poslanecký prieskum parlamentného zdravotníckeho výboru. Ten prebehol v utorok (19.9.) v poobedných hodinách bez prítomnosti médií, politici chceli vedieť viac o elektronizácii zdravotníctva.

Šéf zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS) je po návšteve NCZI spokojný, podpredseda výboru Alan Suchánek (OĽaNO) má výhrady. Centrum zdravotníckych informácií tvrdí, že poslanci sa zhodli “na významom posune vpred”. Malo ich zaujímať, ako bude eHealth fungovať od januára budúceho roka, kedy ho má štát spustiť naostro.

“Bude to natesno, ale NCZI robí všetko pre to, aby sa elektronické zdravotníctvo vo veľkej miere spustilo,” povedal pre TASR Zelník. Za koalíciu tam bol z členov výboru jediný. “Určite to nebude v plnej prevádzke, nové vedenie, ktoré nastúpilo po voľbách, zistilo, že systém nie je pripravený,” doplnil Suchánek. Prieskumu sa zúčastnili ešte Zuzana Šebová (Sme rodina), Natália Grausová (ĽSNS) a Marek Krajčí (OĽaNO).

“EHealth pôjde naostro od prvého januára 2018, budú fungovať najdôležitejšie funkcionality pre pacienta aj zdravotníckeho pracovníka,” povedala pre TASR hovorkyňa NCZI Soňa Valášiková. Pripustila však, že niektoré ambulancie by mohli s pripojením meškať, nemocníc sa to podľa nej týkať nebude.

Zelníkovi neprekáža, že pripojenie ambulancií nebude od začiatku budúceho roka stopercentné. Podľa neho to ani nie je možné, nie každá ambulancia má internet. “Stále to však bude masívne, čo považujem za úspech,” informoval. Trvá na tom, že NCZI pod vedením Blaškovitša urobilo “veľký kus práce za krátky čas, najmä ak ide o softvérové riešenie”. “EHealth totiž prebral v stave, keď toho veľa urobené nebolo,” povedal Zelník. Blaškovitša sa nespýtal, koľko investícií si eHealth doteraz vyžiadal.

Suchánka to však zaujímalo. Ten si myslí, že na vytvorenie systému sa minulo minimálne 60 miliónov eur. Blaškovitš hovoril o sume 47 miliónov eur. Suchánek nie je spokojný s tým, že eHealth nebude všade od budúceho roka fungovať naplno, pretože do neho šli desiatky miliónov eur. “A to koncepciu eReceptu prevzala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa od súkromnej Dôvery,” zdôraznil.

Podpredsedovi výboru sa nepáči ani situácia okolo spolupráce softvérových firiem a NCZI. “Zoznam povinných služieb, ktoré majú byť od budúceho roka funkčné v aplikácii eHealth, dostanú až v októbri, a tým sa všetko zdrží,” myslí si Suchánek. Podľa neho reálne hrozí, že softvérové firmy nestihnú každého zaškoliť.

V systéme elektronického zdravotníctva by mal od začiatku budúceho roka fungovať predpis a výdaj lieku (ePreskripcia), lekári by doň mali dať vedieť záznam z vyšetrenia (eVyšetrenie), iný lekár by si to mal vedieť cez systém pozrieť. Funkčný bude aj takzvaný eLAB, pôjde o zapisovanie laboratórnych výsledkov do eHealthu. NCZI potvrdilo, že dodávatelia informačných systémov dostanú zoznam povinných služieb prvého októbra. “Komunikujeme s nimi a získavame spätnú väzbu, je našou snahou, aby sa lekári pripojili do eHealthu v čo najskoršom možnom čase,” dodala Valášiková.

Termín zavedenia eHealthu sa už viackrát posúval. Do pilotnej verzie sa mal pôvodne spustiť už v roku 2013. EHealth má priniesť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Benefity elektronizácie majú spočívať aj v lepšom predpisovaní liekov, zabrániť by sa malo i duplicitným vyšetreniam.

Zdroj: TASR

Foto: TASR