Náročný rok v zdravotníctve priniesol nielen zvraty, ale aj zmeny

TASR

Končiaci sa “náročný” rok v slovenskom zdravotníctve priniesol podľa šéfa rezortu Viliama Čisláka (nominant Smer-SD) nielen zvraty a razantné rozhodnutia, ale aj prínosné zmeny. “Reálne problémy slovenského zdravotníctva poznáme, na základe toho sme si stanovili dosiahnuteľné ciele i kľúčové nástroje pre ich dosiahnutie,” povedal Čislák.

Tohtoročné projekty v rezorte sa podľa jeho slov odvíjali najmä od vlani schváleného strategického rámca pre zdravotníctvo. “Osobne mi veľmi záleží na tom, aby všetky zmeny pocítil predovšetkým pacient. Aby bol informovanejší, spokojnejší, aby dlho nečakal a zbytočne neplatil za výkony, ktoré poskytovateľom hradí zdravotná poisťovňa,” skonštatoval.

Jedným z ťažiskových projektov, na ktoré ministerstvo v tomto roku sústredilo pozornosť je Rezidentský program. Od toho si sľubuje zlepšenie primárnej starostlivosti na Slovensku vďaka finančnému zatraktívneniu povolania všeobecného lekára. Do programu sa v tomto roku zapojilo takmer 140 mladých lekárov. S reformou primárneho kontaktu súvisí aj rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov, ktorí už dnes môžu vykonávať napríklad predoperačné vyšetrenia. Súčasťou tzv. reformy zdola je projekt integrovaných zdravotných centier.

Ťažiskovým zámerom je tiež budovanie nových nemocníc. V rámci neho bol vypracovaný projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Nová nemocnica s 880 lôžkami by mala dosahovať západoeurópsku úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti, pričom sa zameria aj na vzdelávanie a výskum. Ministerstvo koncom roka zverejnilo predbežné oznámenie o vypísaní tendra na nového investora.

Ministerstvo sa tiež v tomto roku venovala téme poplatkom v ambulantnej sfére, ktorých chce dať legislatívne pravidlá. Pripravilo tiež návrh úpravy platov pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v štátnych nemocniciach.

Na čele rezortu došlo v tomto roku aj k zmene na ministerskej stoličke. Z funkcie pre kauzu nákupu údajne predraženého CT prístroja piešťanskou nemocnicou odišla Zuzana Zvolenská. Na jej miesto prišiel v novembri dovtedajší štátny tajomník Čislák.

Zdroj. TASR

Foto: TASR