Národnej transfúznej službe klesajú zásoby krvi

mask protection for flu

Národná transfúzna služba (NTS) SR sa aj toto leto borí s nedostatkom krvi. Na jej všetkých pracoviskách na celom Slovensku sa zaznamenal pokles zásob krvi. NTS preto prosí darcov krvi o urgentnú pomoc, informovala jej riaditeľka Renáta Dundová.

Podľa jej slov sú potrebné všetky krvné skupiny, najmä však krvná skupina A Rh pozitív a všetky krvné skupiny s Rh negatívnym faktorom. Darcovia krvi môžu prísť na pracoviská NTS SR v pracovných dňoch od 7.00 do 14.00 h, v utorok až do 17.00 h. Adresy pracovísk, kde je možné darovať krv, sa nachádzajú na webovej stránke http://www.ntssr.sk/kde-darovat-krv/bratislava-kramare.

Spotreba krvi v lete stúpa, pričom darcov býva menej ako v iných obdobiach roka. Vysoké percento darcov tvoria napríklad študenti, ktorí v lete nemajú školu a odchádzajú na rôzne brigády. Najmenej darcov a zároveň najväčšia potreba krvi býva tradične na prelome júla a augusta.

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, sa zvyčajne odoberie 400 až 500 mililitrov krvi. Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Darca by si doma zároveň nemal zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com