O systéme Eurokľúč sa môže verejnosť informovať aj v poradni

Architectural barrier

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá iniciuje zavedenie systému Eurokľúč na Slovensku, otvára od pondelka (8.12.) poradňu. Sídliť bude na Prešovskej ul. 39 v Bratislave, pre verejnosť bude otvorená v pracovných dňoch od 10.00 do 14.00 h.

Eurokľúč je univerzálny kľúč od sociálnych zariadení, výťahov, plošín, šatní či špeciálne zabezpečených vchodov určených pre ľudí so zdravotným postihnutím alebo matky s deťmi do troch rokov. Jeho vlastník môže použiť takto prispôsobené toalety v domovskej krajine aj v zahraničí.

Konzultácie v poradni sú určené nielen pre zdravotne postihnutých, ale aj pre majiteľov toaliet, výťahov a zdvíhacích plošín pre hendikepovaných. “Po novom roku by sme chceli počet konzultačných hodín rozšíriť,” informoval TASR predseda asociácie Petr Kučera. Na konzultácie je potrebné vopred sa objednať telefonicky alebo e-mailom.

O dostupnosti, využiteľnosti či inštalácii systému Eurokľúč informuje asociácia pacientov už od konca októbra tohto roka. Zriadila na to Národný kontaktný bod (NKB), ktorý sídli na rovnakom mieste ako poradňa pre verejnosť. Svoje pripomienky môžu záujemcovia posielať na adresu: AOPP, NKB pre systém Eurokľúč, Prešovská 39, 821 08 Bratislava. Komunikovať možno aj prostredníctvom emailovej adresy eurokluc@aopp.sk alebo telefonicky na čísle 0903 711 117.

Jedným z hlavných partnerov projektu sú Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). VšZP už v sídle svojho ústredia v Bratislave nainštalovala na toaletách prvý špeciálny zámok. Takto prístupné toalety by mali byť upravené na všetkých pracoviskách poisťovne. ŽSR pilotne zavedie špeciálne zámky na 20 železničných staniciach, v ktorých sú už vybudované WC pre imobilných. Vo zvyšných 20 toaletách musia ešte podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlikovej urobiť menšie úpravy.

AOPP pre tento projekt oslovuje aj samosprávy či zdravotnícke zariadenia a inštitúcie, v ktorých sa predpokladá zvýšený počet osôb vrátane zdravotne postihnutých. “O Eurokľúč prejavili záujem aj viaceré samosprávy, čo nás veľmi teší,” dodal Kučera.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com