Opäť pribudlo chorých ľudí na chrípku

890_54046_všeobecný lekár pre dospelých

Epidemiológovia upozorňujú, že v podstate už chrípková sezóna začala. Opätovné zvýšenie chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) – takmer o 30% oproti uplynulému týždňu, ale aj na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) – až o 131% zaznamenalo v 39. kalendárnom týždni 49 percent lekárov pre deti a 50 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji.

V medziročnom porovnaní zrejme vplyvom priaznivého počasia je výskyt oboch typov ochorení nižší – na ARO o necelé 2 percentá a na CHPO o 28 percent. Podľa epidemiológov je to situácia primeraná ročnému obdobiu. Na ARO je tu v súčasnosti v absolútnych číslach chorých 5148 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to prepočítanú chorobnosť takmer 1583 na 100 tisíc osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 403, čo je chorobnosť 124 na 100 tisíc obyvateľov.

RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Ako informovala hovorkyňa úradu Mária Tolnayová, naďalej sa na pôvode ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia. Mierne klesol počet komplikácií – akútne respiračné aj chrípkové ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 35 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 27 prípadoch a v 32 prípadoch zápalom pľúc. Najviac skomplikovaných prípadov je medzi seniormi a vo vekovej skupine ľudí v produktívnom veku. Nasledujú adolescenti a žiaci základných škôl vo veku od 6 do 14 rokov. Ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako.

Chorobnosť podľa dlhodobých štatistík bude zrejme rásť a preto je ideálny čas na venovanie sa prevencii. Počnúc zvýšenou pozornosťou hygiene prostredia, hlavne rúk, rovnako doma, ako aj v školských a predškolských zariadeniach, cez zvýšenú konzumáciu prírodných vitamínov, obsiahnutých v zelenine a ovocí, až po plánovanie očkovania proti sezónnej chrípke.