Počet ľudí s HIV na Slovensku rastie

Hiv Aids

Napriek tomu, že Slovensko naďalej spomedzi štátov Európskej únie patrí k tým s nízkym počtom prípadov HIV infekcie, ich počet rastie. Vlani sa od začiatku monitorovania v roku 1985 zaznamenalo najviac prípadov v jednom roku, a to 83. Vyplýva to zo správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS, ktorú dnes schválila vláda.

Od začiatku 21. storočia možno pozorovať na Slovensku vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie. Od zavedenia monitorovania v roku 1985 sa medzi Slovákmi zaznamenalo 595 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Vo väčšine prípadov sa nakazili muži, ktorí mali sex s mužmi. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách, spomedzi krajov je najviac prípadov v Bratislavskom kraji.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.

HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. V SR je liečba zabezpečená na pracoviskách v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach a v Nitre. Vyšetrenie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com