Polovica ľudí v Británii ochorie počas svojho života na rakovinu

scientist working at the laboratory

Každému druhému človeku v Británii bude niekedy počas jeho života diagnostikovaná rakovina, naznačila nová analýza spoločnosti Cancer Research UK. Vychádza z novej metodiky výpočtu, informovala dnes na svojej stránke stanica BBC.

Podľa predchádzajúcej metodiky hrozila rakovina približne každému tretiemu Britovi.

Keďže sa ľudia dožívajú vyššieho veku, znamená to, že sa viac z nich stretne s rakovinou. Nie je to však nevyhnutné a ovplyvniť to možno životným štýlom, ak človek s nadváhou schudne a fajčiar prestane fajčiť. Dobrou správou je, že narastá počet ľudí, ktorí s rakovinou prežívajú, citovala BBC spoločnosť Cancer Research UK.

Uvádza, že s rakovinovým ochorením sa stretne počas života takmer 54 percent mužov a necelých 48 percent žien. Klesajúci počet úmrtí na srdcové ochorenia a infekcie znamená, že viac ľudí žije dostatočne dlho na to, aby sa u nich vyvinula rakovina.

Podľa vedúceho analytika profesora Petra Sasieniho z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne “je dosť veľa vecí, ktorými môžeme zabrániť rakovine”. Hovorí o faktoroch životného štýlu vrátane obezity, konzumácie červeného mäsa a fajčení, ktoré zvyšujú riziká vývoja ja rakovinového nádoru.

Výskyt rakoviny pľúc u žien sa naďalej stále zvyšuje. Podľa profesora Sasieniho môže zdravý životný štýl znížiť celoživotné riziko výskytu rakoviny z 50 na 30 percent.

Ženy však zrejme naďalej bude najviac ohrozovať rakovina prsníka a mužov rakovina prostaty. Rýchlo stúpa ale aj výskyt ďalších typov rakovinových nádorov – napríklad tráviacej sústavy (v dôsledku refluxu žalúdočnej kyseliny pri obezite) či rakoviny hlavy alebo hrtanu spôsobenej ľudským papilomavírusom (zrejme v dôsledku orálneho sexu).

Výkonný riaditeľ Cancer Research UK, dr. Harpal Kumar, pre BBC zdôraznil, že treba plánovať v predstihu, aby sa zabezpečilo, že tento nárast výskytu rakoviny u občanov britský systém národnej zdravotnej starostlivosti (NHS) zvládne. V opačnom prípade hrozí v budúcnosti kríza.

Lekári sa zhodujú, že treba konať súčasne na troch frontoch – v oblasti prevencie, rýchlejšej diagnostiky a lepšej liečby, starostlivosti a následnej starostlivosti o všetkých pacientov, dodáva BBC.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com