Slovák sa v pití alkoholu za rok približuje k Rusom či Ukrajincom

Drunk

Slováci sa množstvom vypitého alkoholu približujú k Rusom či Ukrajincom. Našinci majú totiž najväčší problém práve s jeho konzumáciou, informoval dnes Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.

V priemere vypije Slovák 13 litrov čistého alkoholu ročne, vo svete je to asi šesť litrov. Poukázali na to nedávne štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). “Z toho 46 percent tvoria destiláty, 30 percent pivo a 18 percent víno,” povedal na tlačovej konferencii. Muž skonzumuje v priemere 20,5 litra a žena 6,1 litra ročne. Abstinuje tu asi 29 percent mužov a 39 percent žien.

Ľudia prejavujú záujem o alkohol posledných 11 rokov aj na Googli. Zvýšený je napríklad koncom roka, uviedol Okruhlica. Kľúčové slovo “vodka” si do vyhľadávania v tomto čase zadávajú najmä tí z Prešovského a Košického kraja. Verejnosť si v tomto čase a tiež počas leta zháňa informácie aj k slovu “pivo”.

Na webe dlhodobo klesá záujem o cigarety, podľa Okruhlicu je to dôsledkom regulácie. Posledný mesiac v roku či v lete stúpa tiež záujem o vyhľadávanie slova “sex”. “Pravdepodobne to súvisí s väčším množstvom voľna. Ľudia nie sú tak zaneprázdnení,” vysvetlil.

Vyhľadávanie slova “drogy” v decembri či lete nie je až také časté. Vzostup zaznamenáva najmä v máji a novembri, a to v Bratislavskom, Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji. “Termín abstinencia nebol na Googli pre malú frekvenciu vyhľadávania zachytený,” dodal.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com