Talianska armáda bude pestovať marihuanu pre lekárske účely

V Taliansku momentálne neexistujú žiadni legálni súkromní pestovatelia marihuany, užívatelia si ju preto musia kupovať zo zahraničia na náklady zdravotného systému.

 Talianska vláda ohlásila zámery na pestovanie marihuany, ktorá bude využívaná výlučne na lekárske účely. Podľa dohody medzi rezortmi zdravotníctva a obrany bude miestom tohto projektu farmaceutická továreň vo Florencii, ktorú spravuje armáda. Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti.

“Z farmaceutického hľadiska nie je problém s liečebným využitím marihuany, avšak musí sa s ňou narábať ako s liečivom,” uviedla pre noviny La Stampa talianska ministerka zdravotníctva Beatrice Lorenzinová. Droga bude dostupná v talianskych lekárňach od budúceho roku. Ďalšie detaily zverejní Rím koncom mesiaca.

V Taliansku momentálne neexistujú žiadni legálni súkromní pestovatelia marihuany, užívatelia si ju preto musia kupovať zo zahraničia na náklady zdravotného systému. Krajina má prísne zákony týkajúce sa prechovávania, predaja a pestovania tejto rastliny. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody.

Prechovávanie malého množstva marihuany pre osobné využitie je však posudzované ako priestupok, ktorý sa trestá pokutou a odobratím dokladov vrátane pasu či vodičského preukazu.

Zdroj: TASR
Foto: TASR, fotolia.com