V parlamente sa diskutuje o dobrovoľných sterilizáciách

Surgical Team Working In Operating Theatre
Matky s minimálne štyrmi deťmi alebo matky staršie ako 35 rokov s minimálne tromi deťmi by mali mať nárok na bezplatnú dobrovoľnú sterilizáciu. Je o tom presvedčená podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Lucia Nicholsonová (SaS).

V závere piateho rokovacieho dňa štvrtej parlamentnej schôdze preto opäť predložila plénu novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá by takúto novinku zaviedla do praxe. “Týmto návrhom len dávame možnosť voľby,” odôvodnila Nicholsonová. Pretože mnohé ženy podľa nej nemajú prostriedky na to, aby si sterilizáciu zaplatili, keďže stojí od 300 do 500 eur a v súkromných zariadeniach ešte viac.

“V tomto návrhu zákona nie je žiadna ideológia,” zdôraznila podpredsedníčka parlamentu. Priblížila, že sa často, najmä v rómskych osadách, stretáva s tým, že už 12-ročné dievčatá majú prvé dieťa a ako 20-ročné aj štyri deti. O tie majú problém sa postarať, preto často vedia, že už ďalšie deti určite nechcú.

V pléne jej oponoval Richard Vašečka (OĽaNO), podľa ktorého nie je takýto návrh dobrý. Ide totiž podľa neho o mrzačenie človeka a on nechce, aby sa podporovalo zo strany štátu.

Poslanci budú v rokovaní pokračovať v stredu 25. mája. Diskutovať budú o ďalších doposiaľ neprerokovaných, predovšetkým poslaneckých návrhoch.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com