Vinníci metanolovej aféry hádžu vinu jeden na druhého

Closeup on medicine bottle in hand of doctor woman

Slováka Rudolfa Fiana pred mesiacmi odsúdili v Zlíne na doživotný trest väzenia ako hlavného miešača vražedného metanolom pančovaného alkoholu v ČR. Aj minulý týždeň na súde v Ostrave, kde prebieha proces s distribútormi životu nebezpečných alkoholických nápojov v Moravskosliezkom kraji, ako svedok zopakoval, že sa cíti nevinný, s alkoholom vraj nikdy neobchodoval. Informovali o tom české elektronické médiá.

Hlavný distribútor pančovaného alkoholu Jiří Vacula, ktorý sa voči májovému rozsudku prvostupňového súdu v Zlíne ako jediný neodvolal a akceptoval 15-ročný trest väzenia, však tvrdil, že inkriminovaný lieh mu Fian dodal až na sklonku augusta 2012. Vacula tak na súde v Ostrave poprel, že by dodal na severnú Moravu alkohol obsahujúci metanol. Podľa jeho slov dodal predajcovi Martinovi Jiroutovi alkohol, na ktorého výrobu poslúžila Fianova dodávka neškodného liehu z mája 2012.

Neprávoplatne odsúdený predajca alkoholu Martin Jirout v súdnej sieni ilegálne obchody s alkoholom priznal.

V ostravskom procese čelí obžalobe celkovo sedem osôb, trom z nich hrozí za všeobecné ohrozenie 12-20 rokov za mrežami alebo výnimočný trest doživotia.  Metanolová aféra si v ČR vyžiadala medzičasom viac ako 50 obetí na životoch, ďalších okolo 100 ľudí sa priotrávilo. Niektorým zostali trvalé následky na zdraví, vrátane straty zraku.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com