Výskyt chrípky dosahuje vrchol, vyskytol sa aj prípad SARI

Arzt bei Hausbesuch. Untersucht krankes Kind.

V súlade s predpokladmi epidemiológov výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v porovnaní s uplynulým týždňom opätovne stúpol. V prípade ARO je v 5. kalendárnom týždni výskyt vyšší o 31 percent, v prípade chrípky je to až o 72 percent. O tom, že tohtoročná chrípková sezóna bude začiatkom tohto roka o niečo dramatickejšia ako vlani, svedčí aj medziročné porovnanie. Výskyt ARO je vyšší o 38 percent a výskyt chrípky a jej podobných ochorení až o 54 percent. Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, túto štatistiku urobili na základe hlásení 65 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 60 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu. Epidemiológovia zatiaľ nezaznamenali v tomto kraji zatiaľ ani jeden prípad ochorenia na novú chrípku AH1N1, no evidujú jeden prípad SARI (ťažké akútne respiračné ochorenie) u 20- ročnej pacientky z okresu Žarnovica, ktorý do systému nahlásil RÚVZ Žiar nad Hronom. Pacientka sa najskôr sťažovala na zhoršenie dýchania, mala silný kašeľ, neskôr ju pre zhoršený stav hlavne s dýchaním hospitalizovali na oddelení anesteziológie  a intenzívnej medicíny v nemocnici v Žiari nad Hronom. Pacientka je riziková hlavne pre stav pi detskej mozgovej obrne a pre viaceré neuromuskulárne ochorenia. Laboratórne výsledky vyšetrení ešte nie sú k dispozícii. V Banskobystrickom kraji – konkrétne v banskobystrickom okrese, sa vyskytol aj jeden prípad sérologicky potvrdenej vírusovej hepatitídy. Protiepidemické opatrenia v bydlisku chorého muža boli zabezpečené v plnom rozsahu.

RÚVZ v rámci celého Banskobystrického kraja aktuálne eviduje v 5. kalendárnom týždni v absolútnych číslach 9989 prípadov akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje prepočítanú chorobnosť 2477 prípadov na 100-tisíc obyvateľov kraja (údaj, ktorým sa relevantne dá porovnať chorobnosť v porovnaní s inými krajmi SR), a 1361 prípadov chorých na chrípku. Chorobnosť v prípade chrípky je 338 prípadov na 100-tisíc obyvateľov tohto regiónu. Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji v absolútnych číslach tentoraz hlásia okresy Rimavská Sobota (1255), Lučenec (11218), Brezno (1149), Zvolen (1141 a Banská Bystrica s vyše 1000 chorými. Chorobnosť na chrípku je opätovne najvyššia v okrese Brezno, Zvolen, Banská Bystrica, Poltár a Revúca. Podľa vedúcej oddelenia epidemiológie banskobystrického RÚVZ MUDr. Viery Morihladkovej epidemiológovia takýto vývoj očakávali a neustále sprísňujú epidemiologickú bdelosť.

Počet  komplikácií z uvedených ochorení predstavuje 3,1 percenta z celkového počtu chorých. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (116 prípadov), v 37 prípadoch zápalmi stredného ucha a v 152 prípadoch zápalom pľúc. Ochorenia na ARO v hodnotenom tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov, zvýšený počet chorých je medzi deťmi základných škôl (2319), takmer zhodný počet chorých je v ostatných kategóriách detí. Najmenej chorých je medzi seniormi. Podobný trend je aj medzi chorými na chrípku.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje okrem dýchacích ciest celý organizmus. Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Klinicky závažný priebeh ochorenia epidemiológovia zaznamenávajú hlavne u starých a chronicky chorých ľudí, no často aj u zdravých ľudí pod 50 rokov. Znepokojujúco pôsobí hlavne skutočnosť, že až pri 96 percent smrteľných prípadov bola zistená absencia zaočkovania dostupnou očkovacou vakcínou.

Autor: Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici

Foto: fotolia.com